Rusko zřejmě čeká další mobilizace. Narukovat by mělo až 1,5 milionu lidí, říká komentátor Dvořák

4. leden 2023

Podle ukrajinské vojenské rozvědky GUR spustí Rusko další vlnu mobilizace už ve čtvrtek 5. ledna. Podle zahraničně-politického komentátora a experta na postsovětský prostor Libora Dvořáka datum vypadá velmi pravděpodobné. „I podle toho, jak se na obou stranách konfliktu vyvíjejí ztráty, je nevyhnutelné, že Rusko bude muset spustit další vlnu mobilizace. Byť to tak ještě v září a říjnu nevypadalo.“

Čtěte také

Tehdy bylo mobilizováno přes 318 tisíc Rusů, „a jak prezident Putin, tak ministr obrany Šojgu konejšili, že to postačí. Problém je ale hlavně ve ztrátách ruských vojáků už na samém začátku války. Podle toho co říkají dobře informované zdroje, ale plně nahradit ty, kteří padli, bude nemožné,“ vysvětluje komentátor.

V tuto chvíli se spekuluje o počtu 500 tisíc až 1,5 milionu nově odvedených.

Odvedenci v Makajevce na Silvestra hromadně volali rodinám – a tím se prozradili.

„Na počátku si Rusové počínali velmi neopatrně a s největší pravděpodobností přišli o tisíce, možná desetitisíce elitních vojáků. Je otázka, co další mobilizace vůbec může napravit,“ uvažuje s tím, že i posledně mobilizovaní šli na frontu téměř obratem.

Problémy s novými vojáky ale byly podle Dvořáka od samého začátku. „Docházelo k pochybení, kdy byli odváděni i muži, kteří na to ,neměli zdravotně‘ a nejen to.“

Čtěte také

„Kvalita odvedenců se pak ukázala i při ukrajinském silvestrovském útoku na kasárna ve městě Makajevka, která byla pro mobilizované vojáky zřízena v bývalém odborném učilišti – a na stejném místě uskladněny zbraně a munice.“

„Po vysoce přesných zásazích ukrajinskými systémy HIMARS americké výroby, zahynulo zatím ne zcela upřesněné množství mobilizovaných Rusů. Ukrajinské úřady uváděly až 700 lidí, ruský generální štáb připustil 89 padlých – ale to je, jak jsme zvyklí na ruské válečné statistiky, opravdu neobyčejně vysoké číslo,“ připomíná Dvořák.

„Smutné je, že si tito vojáci zřejmě svou tragédii mohli zavinit sami – na Silvestra totiž hromadně volali svým rodinám –, a tím se zřejmě prozradili,“ uzavírá komentátor Českého rozhlasu.

Víc se dozvíte v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.