Zpověď není legalizace zla, říká kněz Marek Orko Vácha

4. prosinec 2024

„Vina je situace, kdy nejsem schopen bez rozpaků pohlédnout na svou minulost. V kultuře viny se moje hodnota odvíjí od toho, kým jsem. Zatímco v kultuře hanby se odvíjí od toho, jak mě vidí moje okolí,“ říká katolický kněz, biolog a etik Marek Orko Vácha.

Čtěte také

„V kultuře viny je obrovská výhoda v tom, že ten člověk, třeba Marek Vácha, vlastně zůstává nedotčený. Je to moje jednání. Zatímco v kultuře hanby to je konec, je to lynč,“ uvažuje v pořadu Hovory. 

„V kultuře viny já ale zůstávám nedotčený a můžu se změnit tím, že změním chování. Svátost míření je pak úplně jiný proces, který, prosím, berme velmi vážně. Chci všechny ubezpečit, že to není tak, že by ke zpovědi snad chodili vrazi a podobně. Nikdy v životě se mi to nestalo, nikdy jsem necítil konflikt ve svědomí, kdybych snad věděl něco, co by měla znát i policie,“ zdůrazňuje kněz. 

Ke zpovědi vrazi nechodí

U zpovědi musí být podle Váchy přítomný i moment lítosti. „To znamená moment restituce. Zpověď není legalizace zla, jak si někdo možná naivně myslí – že kněz udělá křížek a hotovo, můžete žít vesele dál. Tak to není.“ 

Čtěte také

„Znamená něco jiného, a to, že chci udělat zásadní změnu ve svém životě, chci začít znovu a lépe, přitom uznávám, že se mi to možná nepodaří. Takže se omluvím, pokud jsem na někoho křičel, případně vrátím, co jsem ukradl. Chci prostě radikálně změnit život,“ popisuje. 

„A chci říct nahlas, že jestli mám někdy radost ze své role kněze, tak jsou to právě zpovědi. Občas se stane, že se někdo rozbrečí, a pak třeba za rok, za pět přijde a řekne, že tenkrát to byl pro něj rozhodující krok v životě.“ 

„Přitom to není kvůli mně, já vlastně jen sedím a mlčím. Ale při zpovědi se opravdu ,něco děje‘. Není to tak, že by někdo přišel a říkal, že udělal nějaký zločin, za který je ve vězení někdo jiný a jen si teď o tom přišel popovídat.“ 

Žijeme v době, kde společnost neodpouští? Setkáváme se na sociálních sítích s virtuální epidemií špatné nálady? Poslechněte si celé Hovory Renaty Kalenské.

autoři: Renata Kalenská , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.