Ženy jsou ve vysokých funkcích brány méně vážně než muži, myslí si Karolína Peake

10. září 2018

„Vždycky jsem bohužel byla typ člověka, který sice konflikt rád nemá, ale který zároveň, když vidí, že ho nikdo jiný neřeší, tak se toho ujme sám. A časem toho často hořce lituje,“ říká pondělní host Osobnosti Plus, konspicientka a bývalá poslankyně Karolína Peake.

Podle bývalé političky jsou ženy ve vysokých státních funkcích a v politických stranách brány méně vážně než muži. „Ženy, které nepůsobí úplně hloupě, jsou vnímané jako mírně nebezpečné nebo nevyzpytatelné. Sama bych neměla absolutně problém si s nějakým chlapem sednout a něco si vyříkat, ale měla jsem pocit, že se kolem mě chodí tak, jako by nevěděli, co mají ode mne čekat,“ uvádí. 

Koncipientka a politička Karolína Peake se narodila 10. října 1975 v Praze, kde také vystudovala Katedru finančního práva a financí Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Byla postupně členkou politických stran ODS, VV a LIDEM. Od července 2011 do července 2013 působila jako místopředsedkyně vlády Petra Nečase, v jehož kabinetu zastávala osm prosincových dní roku 2012 funkci ministryně obrany. V roce 2010 se stala poslankyní parlamentu, v dolní komoře zastávala funkci předsedkyně Ústavně právního výboru. Její mandát skončil rozpuštěním Sněmovny v roce 2013. Má dva syny a je rozvedená.

Potřebuji důvěru

Peake se vrací ke své osmidenní zkušenosti v čele resortu obrany: „K radikálním změnám mě nutila potřeba mít krytá záda lidmi, kterým mohu plně důvěřovat. A ne lidmi, kteří tam byli jmenovaní někým jiným a jejichž chování ve mně významně budilo dojem, že tam jsou od toho, aby mě hlídali. A ne od toho, aby mně kryli záda. Nerada bych skončila jako Vlasta Parkanová, která podobný krok neučinila a dodnes je popotahovaná po soudech,“ vysvětluje, jaký druh sebevědomí ji vedl k tomu, že vyhodila náčelníka generálního štábu, ředitele národního úřadu pro vyzbrojování a šéfa kanceláře hned druhý den po nástupu do funkce mininstryně obrany, tedy ještě dříve, než s nimi mohla začít spolupracovat.

Nejhorší, co jsem kdy mohla udělat, bylo založit vlastní stranu a stát se její předsedkyní.
Karolína Peake

Bylo mi kladeno na srdce, že tam tyto lidi musím v každém případě nechat, k čemuž jsem pojala určité podezření,“ dodává a vysvětluje, proč se rozhodovala na základě osobních pocitů a ne objektivních faktů. 

Volte naše holky

Žena, která během své politické kariéry změnila stranickou příslušnost, se do povědomí veřejnosti zapsala také rozpačitou kauzou, kdy se společně se svými stranickými kolegyněmi objevila na billboardu nyní již neexistující strany Věci veřejné v plavkách se sloganem „Pusťte kluky k vodě, volte naše holky“.

Podívejte se, kdybychom byly v roli političek ODS, tenkrát už etablované strany, tak by nás určitě nic takového nenapadlo. Ale ve chvíli, kdy jste ve straně, která absolutně nemá šanci se dostat do médií se svým volební programem, tak prostě děláte i podobné věci, které vás do médií dostanou. Myslím, že alespoň některé z nás se svým chováním snažily dát dostatečně najevo, že tady nejsme jen od toho, abychom se předváděly v plavkách. Bohužel politický marketing funguje takhle,“ uzavírá téma.

V politice teď není prostor

Určitě se politiky nezříkám. Bavila mě, zcela jistě jsem v ní udělala spoustu dobré práce a domnívám se, že hlavním momentem mé politické angažovanosti nebylo mé odvolání z ministerstva obrany. Ale momentálně se do ní nevrhám, ani si nemyslím, že je pro to prostor,“ říká Karolína Peake. Jaké má plány do budoucna? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související