Zemřel novinář Daniel Anýž. Připomeňte si ho v nedávném rozhovoru

21. červenec 2023

Americký exprezident Donald Trump je podezřelý z řízení spiknutí, použití falešných dokumentů a maření úředního rozhodnutí. „Zvláštní vyšetřovatel Jack Smith se snaží dokázat, že šlo o organizované úsilí zvrátit výsledky voleb a znemožnit prohlášení Joea Bidena prezidentem. Útok na kapitol byl vyvrcholením několikaměsíčního úsilí,“ vysvětluje novinář Daniel Anýž.

Trump volební porážku nikdy neuznal a současné dění označuje za spiknutí, které mu má zabránit kandidovat v roce 2024. Anýž připomíná, že už o volební noci 3. listopadu 2020, tedy ještě během sčítání hlasů, se Trump prohlásil za vítěze voleb a tvrdil, že volby jsou zmanipulované.

Trumpovi lidé se následně různými způsoby snažili výsledek zvrátit – nátlakem na republikánské politiky i státní úředníky.

Čtěte také

„Například v Michiganu byla tento týden zažalována skupina 16 republikánů, kteří se vydávali za volitele, a dokonce své materiály poslali do Senátu a Národního archivu ve Washingtonu,“ uvádí.

Anýž upozorňuje i na další závažnou kauzu týkající se tajných dokumentů, které Trump prokazatelně odmítal vrátit a byly zajištěny během domovní prohlídky v jeho sídle. Mělo například jít o plány možného amerického úderu na Írán.

„Dokonce je důkaz, který právník Alan Dershowitz – obhájce Trumpa během jeho druhého impeachmentu –, označil za sen každého prokurátora a noční můru obhájce. Trump na záznamu říká, že má tajné dokumenty, se kterými pracoval jako prezident, ale teď už by neměl. Chlubil se tím,“ popisuje.

Nezastavitelný Trump?

„Trump není žádný poctivý křesťan, jak se v kampani projektoval, ale třikrát ženatý muž, který své nové vztahy vždy začínal ještě jako ženatý. Kauzu se Stormy Daniels by měli rozhodnout voliči. Kauza s tajnými dokumenty je závažnější, ale pokud tím neohrozil národní bezpečnost, tak by i to nechal být. Ale ta třetí pravděpodobná žaloba, nebo v tuto chvíli vyšetřování, je nejzávažnější, protože šlo o útok na americký ústavní systém,“ rekapituluje Anýž.

Čtěte také

Vedle 60 žalob, které legálně podal a následně všechny kromě jedné nepříliš důležité prohrál, nechal Trump přepočítávat i hlasy v jednotlivých státech.

„I to je legální, ale ne už to, aby svým lidem říkal, aby zastavili certifikaci voleb a vymysleli způsob, jak volby demontovat – tady hráli roli ti falešní volitelé. Toto schéma vyšetřují i ve Wisconsinu a Novém Mexiku a pravděpodobně k němu došlo v několika dalších státech,“ doplňuje.

Trumpa v roce 2020 volilo 74 milionů lidí, přičemž zhruba třetina patří do tvrdého jádra, které za exprezidentem stojí v jednom šiku. Díky kauzám, které jeho příznivci považují za politicky motivované, se dokonce Trumpovi daří získávat peníze na kampaň.

Čtěte také

„Wall Street Journal minulý týden přinesl přehled, že po první žalobě Stormy Daniels to byly 4 miliony nových příspěvků, po té druhé za tajné dokumenty necelé 3 miliony dolarů od individuální dárců, které je třeba oddělit od toho velkého fundraisingu,“ zdůrazňuje.

Trump má nyní největší šanci vyhrát republikánské primárky a nejpravděpodobnější je tak opakování souboje s úřadujícím prezidentem.

„V primárkách je Trump k nezastavení, ale středoví voliči, kteří nakonec vždy rozhodují, už mají jeho pokřikování a zpochybňování voleb tak akorát. Ukázalo se to v kongresových volbách v roce 2022, kdy odmítli voli kandidáty zaštítěné Trumpem,“ uzavírá Anýž.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.