Jefim Fištejn: Komu fandí rasistické podsvětí USA
Na kanálech Amazon Prime a YouTube Real Stories dvěma kliknutími lze najít filmový dokument s názvem Útěk z pokoje číslo 18. Snímek promítaný takřka po celém světě popisuje osud člověka jménem John Daly, který byl začátkem 90. let vůdcem skinheadského a pak i neonacistického podsvětí na severní Floridě.
Ke skinheadským, motorkářským a chuligánským gangům se přidal už ve svých 15 letech a postupně se vypracoval na špičku organizovaného rasismu. Postupně mládežnické skupinky začaly být infiltrovány a pak i zcela pohlceny nacistickými hnutími Americká fronta a Árijská mladá síla, které nyní označuje za „jádro neonacismu toho nejhrubšího zrna“. Když se on sám dostal do ohrožení života, a i jeho rodina se začala cítit ve stálém nebezpečí, navázal spolupráci s policií. Taktak unikl pokusu o fyzickou likvidaci, přežil proražení lebky a trojí trepanaci, jeho floridské bydliště lehlo popelem. Není divu, že v soudním procesu, který skončil zákazem činnosti těchto uskupení, vystupoval jako svědek obžaloby.
S velkou přesvědčivostí popsal v dokumentu ty nejděsivější projevy amerického nacismu, kupříkladu proud uvnitř hnutí zvaný Urychlovači (The Accelerationists), jehož programem je válečné sežehnutí celého světa, jinými slovy co nejrychlejší příchod apokalypsy jen proto, že nynější stav světa naprosto neladí s jejich představami. To vše by neobsahovalo nic nového, co ještě nevíme o fašizoidních nebo protofašistických hnutích ve Spojených státech nebo kdekoli jinde ve světě. Překvapení začíná tam, kde se John Daly ve své zpovědi dotkne současných politických představ amerických bílých suprematistů. Obecné povědomí a zejména hodnocení amerického tisku hlavního proudu podle něho zcela neodpovídá skutečnosti, stejně tak jako politické preference těchto radikálů.
Čtěte také
Autor tvrdí, že v mnoha ohledech jejich hlavní starostí už není potírání nebo diskriminace Afroameričanů, ale jejich nenávist k Židům. Antisemitismus je pro ně natolik programový, že zdrcující většina amerických studentů židovského původu se necítí na amerických školách bezpečně. Ze stejných důvodů američtí neonacisté nefandí republikánům a už vůbec ne Trumpovi, nýbrž Bidenovi, kterému slibují odevzdat hlas v příštích prezidentských volbách. V jejich očích se Trump provinil nadržováním Židům obecně a Izraeli zejména. Biden se jim jeví jako člověk „sociálně blízký“, abych použil marxistickou terminologii. Vnímají jeho snahy snížit vřelost v americko-izraelských vztazích a vycházení vstříc Íránu s jeho umanutým cílem vyvinout atomové zbraně a posléze zničit Izrael. Vnímají jako potvrzení správnosti své linie také skutečnost, že každým rokem americká vláda zvyšuje grantovou podporu organizacím a spolkům s extremistickou pověsti typu Antify a BLM.
Tato politika v duších neonacistů budí opravdové sympatie a pochopení. Kdo by to býval řekl?
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.