Petr Janyška: Tusk chce novou vládou zvrátit dosavadní dynamiku
Prohrané volby před téměř dvěma měsíci – tehdy neuspěl prezidentský kandidát polské vládní koalice –, byly pro její tábor traumatický šok. Nikdo najednou nevěděl, jak dál, nebyl plán B. Vrátil jsem se před pár dny z Polska a tuto bezradnost ve společnosti bylo cítit na každém kroku. Jako by byla ta tam naděje, kterou přineslo vítězství liberálních sil pod vedením Donalda Tuska před dvěma lety.
Čtěte také
Přitom Polsko je parlamentní republikou, exekutivní moc má vláda, nikoli prezident, současná koalice má v parlamentu pohodlnou většinu a před sebou ještě dva roky. Prezident ovšem může vetovat vládní zákony a od první chvíle bylo jasné, že toho bude nový prezident Karol Nawrocki využívat. Podobně jako to už dělal jeho předchůdce Andrzej Duda.
Dosah do společnosti
Opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) se po vítězství svého kandidáta 1. června začala chovat, jako by už byla na krok od vlády. Jarosław Kaczyński vážně žádal, aby kabinet odstoupil, slyšet bylo o předčasných volbách, či o tom, že místo Tuska by měl přijít někdo jiný.
Čtěte také
Ve vládním táboře i v části státního aparátu se začalo šířit poraženectví. Krajní pravice začala organizovat na hranici s Německem skupinky samozvané domobrany, které měly kontrolovat, aby odtamtud nepřicházeli údajní nelegální imigranti, které prý vláda neuhlídá.
Liberální voliči čekali na nějaké Tuskovo jasné slovo. To přišlo až teď, kdy premiér oznámil obměnu vlády, která by měla vlít do žil koalice novou krev. Není to změna hluboká, nějakou větší premiér provede nejspíš až krátce před volbami v roce 2027, aby do nich šel s neopotřebovanými tvářemi. Dosavadní kabinet má totiž podporu pouze třetiny dotazovaných.
Teď se Tusk snaží nastartovat novou dynamiku a apeloval na mobilizaci, chce zvrátit defétismus. Nová vláda prý bude tvrdě pracovat, především na bezpečnosti státu, a to jak na východní hranici, tak uvnitř země, zaměří se i na hybridní hrozby.
Sikorski posiluje
Hlavní novinkou je výměna ministra spravedlnosti a zároveň generálního prokurátora Adama Bodnara, snad jediného nestraníka ve vládě. Měl před sebou sisyfovský úkol: Ozdravit systém spravedlnosti, který minulé vlády PiS poničily. Část Tuskova tábora ho ovšem kritizovala, že postupuje pomalu a že staré zprofanované tváře stále sedí na svých místech.
Čtěte také
Nahradí ho známý soudce Waldemar Żurek, v dobách vlády PiS odvážný kritik jejích deformací soudního systému, za což mu tehdejší vláda znepříjemňovala život včetně několika desítek disciplinárních řízení. Lze předpokládat, že teď bude postupovat razantně.
Druhou novinkou je posílení ministra zahraničí Radosława Sikorského, který tak povýšil na vicepremiéra. Je dnes nejpopulárnějším politikem Tuskovy strany Občanská platforma, tvrdě a vtipně reaguje na ruské nepravdy na mezinárodních fórech i na kroky polské krajní pravice doma.
Nedávno nečekaně protestoval ve Vatikánu ve věci dvou polských biskupů, kdy jeden kázal, že „Polsku vládnou političtí gangsteři“. Dá se očekávat, že Tusk si ho připravuje jako svého možného nástupce.
Diskutabilním rozhodnutím premiéra je ovšem zrušení ministerstva pro rovnost, které připravilo zákon o partnerských svazcích, v Polsku dosud neexistujících. Teď je jeho osud nejasný.
Autor je politický komentátor, nedávno vydal knihu „Polsko vejpůl“
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.