Matěj Schneider: Pomohl by si Joe Biden výměnou viceprezidentky?
Americký prezident Joe Biden má problém. Z průzkumu za průzkumem vychází, že významná část voličů jeho vlastní strany nechce, aby stanul jako kandidát v dalších prezidentských volbách – v některých polovina, v některých ale i tři čtvrtiny dotázaných demokratů. Mnozí Američané jsou nervózní z jeho vysokého věku, další nejsou příliš spokojeni s jeho výkonem v úřadu.
Bývalému šéfovi štábu Bílého domu, Ronu Klainovi, se před rokem dostalo výsměchu, když ve tweetu upozorňoval, že i francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi se podařilo mandát obhájit i v momentě, kdy mu v průzkumech vyjadřovalo důvěru jen 36 procent dotázaných Francouzů. Klain na začátku roku z Bílého domu odešel, ale je zjevné, že i stávající Bidenův tým doufá, že se jejich šéfovi podaří Macronův malý zázrak zopakovat.
Čtěte také
Vzhledem k Bidenově pokročilému věku – dva týdny po příštích volbách mu bude 82 let – je více pozornosti než obvykle věnováno jeho výběru viceprezidentky. Může se totiž snadno stát, že bude muset za Bidena nastoupit do Oválné pracovny. V současnosti tento post zastává Kamala Harrisová. Ta ale ve výkonu funkce drsně propadla a i na bídu současné americké politiky je výrazně neoblíbená – v průzkumech vychází vcelku stabilně v součtu pozitivních a negativních názorů dotázaných ještě o 5 procentních bodů hůře než Biden.
Je tedy na místě klást si otázku, jestli by dvojice Biden – Harrisová měla vůbec znovu kandidovat. Jenže na rozdíl od řadových voličů demokratů jsou stranické špičky sešikované za současným vedením a jakékoliv spekulace o alternativách smetávají ze stolu jako bezmála urážlivé.
Zpřísňování zbraňových regulací
Podporu Bidenovi vyjadřují i takoví dřívější rebelové jako socialistický senátor Bernie Sanders. Primárkovou výzvu Bidenovi sice vyhlášlili už dva kandidáti (Marianne Williamsonová a Robert F. Kennedy Jr.), oba by ale měli co dělat i za normálních podmínek, natožpak když se vedení demokratů rozhodlo jim maximálně házet klacky pod nohy, například razantním odmítnutím vůbec pořádat primárkové debaty.
Čtěte také
V různých primárkových průzkumech přitom jak Williamsonová tak Kennedymu vychází i dvouciferné výsledky a jsou tak na tom lépe než mnozí kandidáti na republikánské straně.
Jestliže je ale odstavení Bidena, který před několika týdny sám oficiálně oznámil svůj úmysl kandidovat znovu, v tuto chvíli krajně nerealistické, mohl by alespoň uklidnit nervózní voliče volbou jiné kandidátky na příští viceprezidentku? Obzvláště jedna by se totiž nabízela.
Když se v roce 2020 Biden zařekl, že si jako spolukandidátku vybere ženu, nejprve se velmi spekulovalo o tom, že by jí mohla být michiganská guvernérka Gretchen Whitmerová. Biden je ale notoricky nerozhodný, dlouho váhal a mimo jiné ve světle divokého léta po policejní vraždě George Floyda se rozhodl pro Kamalu Harrisovou.
Čtěte také
V současnosti je ale Whitmerová ještě v silnější pozici než v roce 2020. V loňských volbách nejen suverénně obhájila svůj úřad. Michiganští demokraté také získali většinu v obou komorách místního legislativního sněmu. Od letošního jara tak pod vedením Whitmerové schvalují reformu za reformou – od posílení odborářských a interrupčních práv, antidiskriminačních opatření na základě genderu a sexuální orientace, nebo regulace zbraní.
I relativně skeptické hlasy z komentářových sekcí velkých amerických médií začínají psát o tom, že se zdejším demokratům daří umně spojovat sociální i ekonomickou agendu, které jsou jindy v demokratických vnitrostranických hádkách často v opozici. Tyto úspěchy rozhodně nepatří jen michiganské guvernérce, stojí za nimi dlouhá léta práce odborářů, aktivistů i spolustraníků. Kdyby si jí Biden vybral za novou spolukandidátku, bylo by to vědomé přikývnutí podhoubí demokratické strany.
Ani Gretchen Whitmerová by rozhodně nebyla ideální kandidátkou. Zmíněné zpřísňování zbraňových regulací by jí v celofederálních všeobecných volbách škodilo. Stejně tak nemá nejsilnější podporu mezi afroamerickými voliči, což je asi problém, který by se při případném odstavení první afroamerické viceprezidentky v historii USA velmi pravděpodobně ještě prohloubil. To nic nemění na tom, že v tuto chvíli reprezentuje vitálnější vizi demokratické strany, než Kamala Harrisová. Joe Biden by to měl vzít v potaz.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka