Matěj Schneider: Kolektivní senátorka a cynické hry amerických demokratů

30. květen 2023

Stáří politiků je téma, o kterém se ve Washingtonu DC v uplynulých letech mluví hodně. Kromě Bílého domu ale jde i o politiky v Kongresu. Vše se v první půlce letošního roku přelilo do kauzy týkající se nejstarší sloužící senátorky, 89leté demokratky Dianne Feinsteinové. O její schopnosti stále vykonávat svůj úřad se spekuluje už několik let.

Letos se kvůli její několikaměsíční absenci zapříčiněné pásovým oparem a následnými komplikacemi (včetně encefalitidy) vše vyostřilo. Otázka, jestli by senátorka neměla raději odstoupit, se najednou v některých demokratických kruzích přestala říkat šeptem.

Čtěte také

Nejde totiž o málo. Feinsteinová zasedá v senátním soudním výboru, který má na starosti klíčové dosazování soudců do federální judikatury. To je sféra, ve které se Bidenova administrativa snaží dohnat náskok, který nastřádali republikáni během vlády Donalda Trumpa. Od začátku úřadování Joea Bidena disponovali demokraté jen velmi těsnou většinou v obou komorách Kongresu a měli tak jen omezené možnosti, co se týče prosazování své agendy.

Od letošního roku přišli o většinu v dolní komoře a čistě na Senátu visící dosazování soudců o to více stouplo na důležitosti. Kvůli absenci Feinsteinové se ale zadrhlo. Stejně tak omezuje možnosti demokratických členů výboru zabývat se potenciálními etickými prohřešky Nejvyšších soudců v čele s Clarencem Thomasem.

Držet se moci

Feinsteinová už se vrátila do práce, ale spekulace o její schopnosti vykonávat úřad neutichly.

Čtěte také

V ničem si kalifornská senátorka nepomohla rozhovorem s médii, ve kterém zmateně odpověděla na otázku, jak kolegové reagují na její návrat. Odvětila, že pryč nebyla, stále pracovala, hlasovala. To ale není pravda – od února se zotavovala ve svém domovském San Franciscu (a americký Senát hlasování na dálku neumožňuje).

V médiích se následně objevily zvěsti, že senátorčini podřízení si několik let střídají službu, aby vždy někdo z nich Feinsteinovou doprovázel – obávají se totiž, co by sama mohla případně říct reportérům.

Novináři také popisují případy, kdy sice senátorka vyjádřila pro média nějaký názor, vzápětí reportérům ale volal někdo z její kanceláře, aby uvedl vše na pravou míru s tím, že si vlastně senátorka myslí něco úplně jiného. To vyvolává otázky o tom, jestli vlastně úřad vykonává sama Feinsteinová, nebo ji reálně postupně nahradilo kolektivní, nikým nevolené monstrum složené z jejích podřízených.

Čtěte také

Za celou kauzou je třeba hledat vnitrostranické tahanice mezi frakcemi demokratů. V momentě, kdy by Feinsteinová odstoupila, její náhradu by jmenoval kalifornský guvernér Gavin Newsom. Ten se v minulosti vyjádřil, že by jmenoval Afroameričanku. To znamená, že by křeslo takřka jistě připadlo relativně progresivní kongresmance Barbaře Leeové.

To se ale nelíbí demokratické klice kolem bývalé předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiové, která je sešikovaná za centristou Adamem Schiffem, kongresmanem s blízkými vazbami na americký národněbezpečnostní aparát.

Případný guvernérem jmenovaný nástupce by pochopitelně měl obrovskou výhodu ve volbách příští rok a velmi pravděpodobně by svůj dočasný post obhájil. Pelosiová je tak zjevně odhodlaná všemi dostupnými prostředky zařídit, aby Feinsteinová zůstala v úřadě do konce volebního období i přes její zjevnou neschopnost úřad vykonávat.

Matěj Schneider

Bývalá šéfka demokratů nic neponechává náhodě – po boku Feinsteinové se kromě zmíněných podřízených v posledních dnech začala objevovat nejstarší dcera Nancy Pelosiové, která na senátorku má zjevně také dohlédnout. To je obraz establishmentu demokratické strany: držet se moci, i kdyby to mělo znamenat vozit po chodbách Senátu nemohoucí, zmatenou a nemocnou seniorku, která zjevně ani chvílemi neví, kde je.

Autor je publicista

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.