Matěj Schneider: Otevře Senát Trumpovi brány Washingtonu?
Má znovuzvolený americký prezident Donald Trump v kapse Kongres? To je otázka, kterou si klade po prezidentských volbách kdekdo. Trump se do Bílého domu vrací, ale je na místě se ptát v jaké formě. Převálcuje Washington, jak sliboval minule, nebo jeho politiku republikánský moloch opět trochu přetvoří k obrazu svému?
Čtěte také
Povolební dny na Kapitolu ovládla smršť Trumpových oznámení o tom, koho hodlá jmenovat na různé klíčové pozice. Různá jména vyvolala různé reakce, ale největší pozornost měla zjevně přitáhnout jedna volba. Trump hodlá na post ministra spravedlnosti jmenovat floridského kongresmana Matta Gaetze.
Trumpovo překvapení: Gaetz
Mnozí senátoři, jejichž hlasy bude Trump potřebovat, aby Gaetze do funkce uvedl, neskrývali své překvapení. Důvodů pro něj je mnoho.
Gaetz patří k nejhlasitější trumpistické frakci republikánské strany a v uplynulých letech byl jedním z nejviditelnějších zastupitelů z dolní komory Kongresu – mimo jiné proto, že stál v čele snah sesadit tamního předsedu Kevina McCarthyho.
Čtěte také
To se mu povedlo a McCarthy mu dodnes nemůže přijít na jméno. „S pedofily se nebavím,“ řekl nedávno McCarthy novinářům o Gaetzovi.
To je totiž druhá část šoku: Gaetz byl v posledních letech vyšetřován sněmovním etickým výborem, kvůli divokým obviněním například o sexuálním zneužití nezletilé dívky. Teď pro něj mají republikánští senátoři zvednout ruku – navíc jako ministra spravedlnosti.
Trumpistická frakce strany přitom už má za sebou první povolební porážku. V tahanici, do které se přímo sám znovuzvolený prezident veřejně nezapojil, šlo o vedení právě republikánského senátního klubu.
Čtěte také
Na pozici šéfa tu Trumpovi spojenci tlačili floridského senátora Ricka Scotta, ale nevyšlo jim to – senátní republikáni si zvolili dle vlastního uvážení jihodakotského Johna Thunea.
Nad prohrou trumpisté netruchlili, protože vše přehlušilo právě oznámení nominace kontroverzního Gaetze na justiční post. Floridský muž je velmi neoblíbený i mezi mnoha svými vlastními spolustraníky a právě jeho jmenování tak může být první výraznou nápovědou, jak bude vypadat Trumpovo druhé volební období.
Jen dočasně?
Je možné, že Gaetze nebudou schvalovat přímo. Americký Senát to sice u takových postů má dělat, ale Trump po senátních republikánech chce přímočařejší postup.
Procesní trik takzvaných přestávkových, dočasných jmenování by mu mohl umožnit jmenovat ministry bez neúhledných demokratických brzdiček v podobě senátního schvalovacího procesu. I nový šéf republikánské senátní většiny John Thune v uplynulých dnech signalizoval, že je tomuto postupu otevřený.
Je ale otázkou, jestli jsou téhož názoru všichni jeho spolustraníci. V Senátu bude republikánů od nového roku 53, což znamená, že by stačilo zaváhání tří jedinců, a to není zcela nepředstavitelné.
Všichni senátoři budou vědět, že když zvedají ruku pro papírově komplikovaný procesní trik, otevírají Gaetzovi dveře na ministerstvo spravedlnosti a tím zároveň Trumpovi brány Washingtonu dokořán.
Autor působí na serveru voxpot.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.