Petr Janyška: Polsko má na svém území první americkou protiraketovou základnu
Na ruskou agresi vůči Ukrajině reagují evropské státy různě. Nepřekvapí, že nejvýrazněji a nejodhodlaněji Balti a Poláci, ti všichni mají s Ruskem přímou hranici. A mají s ním, ať už s carským nebo potom s bolševickým Ruskem, i své nejhorší zkušenosti.
Čtěte také
Poláci si svůj novodobý stát vybojovali jako pokračování 1. světové války především na Rusech. Varšava byla do té doby ruským městem, kde visely nápisy v ruštině, a ve školách se učilo podle ruských osnov.
Sovětské Rusko se potom s nezávislým Polskem nesmířilo, vedlo s ním dva roky válku, kterou prohrálo. Jakmile to ale šlo, rozdělilo si ho s Hitlerem napůl a na obsazeném území spustilo klasickou stalinskou politiku, vraždy, masové deportace, likvidace kulturních a ekonomických elit, zabavování majetku.
Poláci o Rusku vědí své
I polský komunistický generál Jaruzelski, který v roce 1981 zavedl v Polsku stanné právo, aby zablokoval Solidaritu, strávil za války pár let ve vyhnanství na Sibiři, a o ruské duši a sovětských záměrech věděl své.Čtěte také
Takže nijak nepřekvapí, že Poláci si o ruském expanzionismu nedělají žádné iluze. Polsko v minulých letech kritizovalo Němce za projekt Nord Stream, který měl jeho velkému sousedovi dodávat laciný ruský plyn.
A Polsko bylo prvním státem, který ve chvíli napadení Ukrajiny poslal Kyjevu ihned 250 tanků a další výzbroj, která zřejmě pomohla Ukrajincům uhájit v prvních dnech Kyjev.
Dnešní Polsko bere ruskou hrozbu velmi vážně, na nic nečeká a buduje silnou armádu, která by početně měla být zřejmě největší v Evropě. Dnes počítá asi s 200 tisíci muži. V duchu premisy máme sice spojence, ale zároveň se musíme umět sami ubránit.
Čtěte také
Na obranu dnes dává 4 procenta svého HDP a pro příští rok počítá s 5 procenty, což ho staví na vůbec první místo v Evropě. Za poslední rok podepsalo kontrakty v přepočtu za 700 miliard korun na koupi letadel, obranných systémů, tanků, helikoptér, dronů.
Nejvíce spoléhá na USA, kterým zadalo gigantické objednávky, tanky kupuje tam i v Jižní Koreji. Na hranici s Ruskem – tedy s Kaliningradskou enklávou –, a s Běloruskem staví opravdovou hranici s protitankovými zátarasy a s minovými poli.
Tady není ruská sféra vlivu
A v minulých dnech postoupilo ještě o stupeň výš: na severním pobřeží nedaleko Kaliningradu otevřelo v Redzikowu americkou protiraketovou základnu, jež je součástí systému chránícího všechny státy NATO před balistickými střelami. Mimochodem součástí toho systému měl být kdysi pravděpodobně i radar u nás v Brdech.
Je to první stálá americká základna s americkým personálem v Polsku a země si od ní slibuje velmi mnoho, jako silný odstrašující argument proti východnímu nebezpečí.
Jak řekl prezident Duda při jejím otevření: „Od této chvíle celý svět vidí, že tady není ruská sféra vlivu“. Už před časem za první Trumpovy vlády Poláci navrhovali Američanům, aby na východě země vybudovali svoji základnu, tenkrát jim nabízeli, že by se mohla jmenovat Fort Trump, z nápadu ale tehdy sešlo. A Američané také střeží letiště na východě Polska, kudy jde veškerá pomoc Ukrajině.
Na tom všem je vidět, že Polsko bere ruské ohrožení velmi vážně a v obraně sází na americkou linku a je jedno, jaký tam je prezident. A zároveň, že chce být schopno spolehnout se na vlastní sílu.
Autor je publicista a bývalý diplomat, autor knihy Polsko vejpůl
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka