Pokud dojde k volbě Biden-Trump, bude to souboj z pekla, myslí si filozof Pokorný
Spojené státy se teď víc než v 60. letech obrací samy proti sobě, tvrdí vysokoškolský pedagog, filozof a překladatel Martin Pokorný. „Nějaké řeči o odtržení u významných guvernérů by člověk našel v historii asi vždy, ale byli to jednotlivci. To, co nastoupilo s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, je ale otevřený střet. Což je posun, něco nového,“ hodnotí v pořadu Osobnost Plus.
V Americe začalo předvolební období, ale i samotní republikáni se utkávají hlavně s Trumpem. To, že se jim nedaří od něj odtrhnout, překladatel označuje za velmi zvláštní. „Protože i v té ohromné demokracii nejsou lidi,“ říká Pokorný.
Čtěte také
„Například senátoři nejsou úspěšní v kandidatuře na prezidenta, a to už historicky. Přitom senátoři jsou významné osobnosti, často jsou v politice klidně i 60 let, dokonce na špičkových pozicích. Ale ukazuje se, že ten přeskok ze Senátu do Bílého domu je dlouhý.“
Dokonce i vlivní guvernéři významných států – například republikánského Texasu nebo demokratické Kalifornie – jsou pro zbytek země obtížně stravitelní a spolkne je podle Pokorného vždy ten velký hráč.
Kdo převálcuje Trumpa?
„Takže osobností je skutečně nedostatek. Měl jsem za to, že floridský guvernér Ron DeSantis Trumpa převálcuje, protože k tomu měl dobré podmínky – a ani to se nestalo, takže i pro mě je v tomto ohledu ten vývoj překvapivý,“ přiznává.
Čtěte také
A navíc to škodí všem, domnívá se. „Škodí to republikánům, škodí to politickému systému. A jestli se opravdu schyluje k souboji Joe Biden-Donald Trump, tak se říká, že to bude souboj z pekla. A ať si člověk myslí o obou cokoli, tak to, že tito velmi staří pánové, kteří mají oba zjevně daleko k ideálním kandidátům, vzejdou ze svobodné soutěže, je bizarní výsledek. Dokonce to škodí celému atlantickému systému,“ dodává.
Stejně to podle překladatele je i s dalšími politiky nebo soudci, přitom dřív se byli schopni shodnout alespoň na kvalitě kandidáta.
„Lidem se už tehdy zdálo, že to, že si všichni jdou po krku, je apokalypsa. Ale s odstupem vidíte, že to pořád nebylo tak zlé jako dnes,“ uzavírá Martin Pokorný.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí s překladatelem mj. amerického historika Timothy Snydera (Cesta k nesvobodě a Tyranie) najdete v audiozáznamu.
Související
-
Politolog: Trump je showman a všechno využívá ve svůj prospěch. Daří se mu polarizovat společnost
Bývalý prezident USA Donald Trump v úterý poprvé předstoupí před soud. Proces by se měl týkat předvolebního účetnictví ve spojitosti s platbou pornoherečce Stormy Daniels.
-
Amerikanista Pondělíček: Trump výrazně posunul hranice toho, co Američané snesou
Bývalý americký prezident Donald Trump dnes stane před soudem v New Yorku. Zažívá Amerika obvinění bývalého prezidenta poprvé? A jak se na kauzu dívá americká společnost?
-
Matěj Schneider: Biden, Trump, tajné dokumenty a další ubíjejcí skandál v zemi závislé na utajování
Washington zažívá další skandál ohledně zacházení s utajenými dokumenty. Několik várek dokumentů bylo totiž nalezeno v domově současného prezidenta Joea Bidena v Delawareu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.