Matěj Schneider: Biden, Trump, tajné dokumenty a další ubíjejcí skandál v zemi závislé na utajování

26. leden 2023

Washington zažívá další skandál ohledně nepravomocného zacházení s utajenými dokumenty. Několik várek dokumentů bylo totiž nalezeno jednak v domově současného prezidenta Joea Bidena v Delawareu, jednak v jeho bývalé kanceláři v think-tanku Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement. Když Bidenovi právní zástupci na dokumenty narazili, zkontaktovali úřady a dokumenty jim předali. Vše teď přezkoumává americké ministerstvo spravedlnosti.

Vzhledem k tomu, že Joe Biden je v současnosti úřadujícím prezidentem, možná se ptáte, v čem je skandál. Dokumenty jsou ale z doby jeho viceprezidentování v administrativě Baracka Obamy.

Čtěte také

Mezí tímto obdobím a Bidenovou vlastní inaugurací proběhly čtyři roky, kdy byl Biden mimo jakýkoliv úřad. To ale není hlavní důvod, proč případ vzbuzuje takovou pozornost. Tím jsou paralely s Donaldem Trumpem.

Trumpovo sídlo na Floridě zažilo loni v létě z podobných důvodů razii federálních úřadů, které si sem došly taktéž pro utajené dokumenty. Americká média (i obě politické strany) kvůli bezprecedentnímu zásahu úřadu v sídle bývalého prezidenta nadělala velký humbuk. Obvinění Trumpa z toho, že dokumenty neoprávněně přechovával a odmítal vrátit, jsou jedním z vyšetřování ministerstva spravedlnosti, ohledně kterého si demokraté dělají největší naděje, že by mohlo vést k odsouzení bývalého prezidenta.

Karmická škodolibost?

Jak vás rád upozorní mnohý liberální komentátor, je tu celá řada klíčových rozdílů. Především pak ten, že Trump a jeho zástupci ignorovali opakované výzvy úřadů, aby dokumenty odevzdali, zatímco Bidenovi zástupci sami proaktivně příslušné úřady zkontaktovali v momentě, kdy na dokumenty narazili.

Čtěte také

Trump se hájí ve svém případě tím, že prezident má pravomoci odtajnit, jaké dokumenty chce. Právní aplikace tohoto principu ex post v momentě, kdy už je mimo úřad, stojí trochu na vodě, nicméně Bidenovi, který v souvislosti s těmito dokumenty sloužil jako viceprezident, se podobná obhajoba nenabízí.

Je jasné, že primární motivací republikánů akcentovat Bidenovu kauzu není ani tak upřímné zhrození nad tím, že by Biden mohl mít někde utajené dokumenty. Ostatně sami trávili posledních několik měsíců minimalizací dopadů Trumpových paralelních prohřešků.

Právě vytvoření falešné ekvivalence mezi Trumpovým a Bidenovým počínáním je zřejmým cílem. To ale neznamená, že si Biden, jeho administrativa a právní zástupci v mnohém nezavařili. Otázky například vyvolává fakt, že jakkoliv byla první várka dokumentů nalezena na začátku loňského listopadu, tedy před tehdejšími americkými volbami, veřejnost se o všem dozvídá až teď. Stejně tak nevypadá dobře, že dokumentů už bylo nalezeno několik várek na několika místech a není vůbec jasné, jestli se ještě nějaké neobjeví.

Čtěte také

Není vůbec pochyb, že důležitý kontext pro oba případy tvoří fakt, že americké úřady zneužívají institutu utajování dokumentů, aby zmenšily šanci, že se budou muset zodpovídat za své činy před americkými médii a veřejností – odborníci tu už leta kritizují fenomén nadměrného utajování.

Stejně tak je pozoruhodné sledovat dvojí metr benevolence, s jakou zachází americké úřady s vysoce postavenými politiky a jejich bezstarostným nakládáním s utajenými materiály, v kontrastu s tím, jak tvrdá ruka zákona opakovaně dopadá na nižší úředníky, kteří se pokouší upozornit na nepravosti páchané institucemi, pro které pracují. Protože i s Trumpem ve srovnání jednají úřady v rukavičkách, o Bidenovi ani nemluvě.

Kauza Bidenových dokumentů jen tak neodejde, stejně jako neodešla ta Trumpova, nebo předtím kauza e-mailového serveru Hillary Clintonové. A jakkoliv se vzhledem k velikášským výrokům demokratů na Trumpův účet z minulého léta teď nejde ubránit jistému pocitu karmické škodolibosti, bylo by naivní očekávat od následných vyšetřování něco produktivnějšího, než politický ekvivalent dětské říkanky „kdo to říká, ten to je, tomu se to rýmuje“.

Autor je publicista

Spustit audio