Zelená energetika by mohla vytvořit až 108 tisíc pracovních míst, spočítali experti z Univerzity Karlovy
Nová studie Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy pracuje s možností poklesu emisí do roku 2030 o více než polovinu oproti roku 1990. A předpokládá, že by to výrazně snížilo účet za klimatické škody. „Rozvoj obnovitelných zdrojů může nabídnout úsporu až 18 miliard korun ročně díky tomu, že klesne znečištění spojené s fosilní energetikou,“ říká Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost, která byla zadavatelem studie.
Čtěte také
Autoři studie pracují s možností výrazně navýšit stávající výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do roku 2030 by podle nich mohl vzrůst stávající podíl fotovoltaiky o pětinásobek a výroba energie z větrných elektráren o sedminásobek.
Celkové dopady spojené se stávající podobou české energetiky, takzvané externality, propočítali autoři studie na více než 100 miliard ročně. Snížení vlivu znečišťujících látek na zdraví a životní prostředí by podle nich přineslo úsporu ve výši 6,4 miliard korun.
Příležitost pro horníky
Posun k obnovitelným zdrojů by mohl vést ke vzniku nových pracovních příležitostí v oblasti projektů, výstavby i výroby komponent, říká Sedlák a vyjmenovává příklady, kde se vytvoří: „Solární elektrárny, větrné elektrárny, ale také zařízení na spalování biomasy nebo bioplynové stanice.“
Čtěte také
Podle něj by takzvaný zelený scénář byl příležitostí i pro regiony, které postihl útlum uhlí na Ústecku, Karlovarsku nebo v Moravskoslezském kraji. „Můžeme uvažovat o výstavbě fotovoltaických elektráren, které by vyrůstaly na bývalých dolech, výsypkách nebo v průmyslově znečištěných lokalitách,“ říká Sedlák.
Upozorňuje, že firmy můžou už letos čerpat na zelenou energetiku finance z Modernizačního fondu EU. Evropská unie bere rok 2030 jako mezník na cestě k uhlíkové neutralitě. K tomuto datu chce mít EU emise oproti roku 1990 nižší o 55 procent.
Čtěte také
Svůj postoj k zeleným řešením v energetice by měli v těchto dnech vyjádřit i poslanci českého parlamentu. Do třetího čtení ve sněmovně jde novela zákona o podporovaných zdrojích.
Skoro 600 jednotlivců, firem a měst včetně Brna v té souvislosti poslalo do parlamentu výzvu s názvem Rozumná podpora. Její signatáři chtějí po zákonodárcích, aby rozvoj zelené energetiky podpořili.
Poslechněte si celý rozhovor s Martinem Sedlákem.
Související
-
Bez pojišťoven by fosilní průmysl neměl peníze a zanikl, tvrdí aktivisté. Upozorní na to protesty
Finančníci, kteří spolupracují s fosilním průmyslem, mají podíl na klimatických změnách, tvrdí ekologičtí aktivisté. Dvě z českých pojišťoven už oznámily změnu přístupu.
-
Spor o Turów: Polsko nemá jiné velké zdroje. Uhlí ale bude časem příliš drahé, říká expert
Jak důležitou roli v tomto případě sehrává Evropská unie? Jak citlivé politické téma to je v Polsku i Česku a jak dopadá na naše vzájemné vztahy? Moderuje Martina Mašková.
-
Grónsko taje rychleji, než se vědělo. Vědci to zjistili z nálezu milion let staré rostliny z ledovce
Grónský ledovec zřejmě skoro celý roztál i v posledním 1,1 milionu let. Vědci to vyvodili z výzkumu zachovalé pravěké rostliny z oblasti vojenské základny ze 60. let.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.