Kdy skončí uhlí, jasně rozhodl trh, ne vláda. A bude to dřív než rok 2038, zní ze Sokolovské uhelné

31. květen 2021

Až příští vláda rozhodne, kdy Česko opustí uhelné zdroje energie. Uhelná komise doporučila k přechodu na ekologičtější energetiku termín do roku 2038 a vláda to vzala na vědomí, další kroky neudělala. „Bylo by dobré, aby vláda sama stanovila jiný termín, protože tento je nereálný z hlediska ochrany klimatu i z ekonomických důvodů. Musí to být mnohem dříve,“ říká energetický expert Hnutí Duha Jiří Koželouh. Člen představenstva Sokolovské uhelné Pavel Poc míní, že rozhodne trh.

„To, jaký bude osud uhelné energetiky, už řekl trh. A myslím, že poměrně jasně,“ říká v Pro a proti Poc.

S tím souhlasí i ekolog Koželouh, který byl členem vládní uhelné komise. Uhlí podle něj skončí dřív než v roce 2038:

Čtěte také

„Termín a plán útlumu potřebujeme. Ne proto, aby uhlí skončilo, což se stejně stane, ale aby byl jasný plán pro nahrazování uhelných zdrojů jinými. Také je třeba vyslat jasný signál lidem z uhelného průmyslu a krajům, aby se transformovaly.“

Na tom se pracuje, říká Poc. „Řešíme závazky vůči odběratelům, které nemůžeme nechat bez dodávek, pak závazky vůči našim zaměstnancům, které jsou prioritou. Třetí je závazek vůči krajině a legislativě. Ani jeden z těchto závazků toto rozhodnutí, ať už bude jakékoliv, neovlivní,“ slibuje.

A dodává, že Sokolovská uhelná má transformační projekt i financování připraven. „Uhelná komise stanovila rok 2038, nevládní organizace a ministerstvo chtělo 2033, ale západní matky českých bank žádají odchod od uhlí do roku 2030, aby financovaly rozvojové programy.“

Pokud bychom u uhlí zůstali i po roce 2030, tak by elektřina stála více. Stát by pak musel uhlí začít dotovat a pak to zase účtovat lidem.
Jiří Koželouh

Firmě přiznává zásluhy i Koželouh. „Se Sokolovskou uhelnou se snažíme společně hledat cestu ze závislosti na uhlí. Pokud by všechny firmy, které dnes spalují uhlí, postupovaly jako Sokolovská uhelná, tak bychom žádný termín nebo plán od státu nepotřebovali,“ chválí expert hnutí Duha.

Ekolog: Uhlí po roce 2030 by bylo dotované

Podle Koželouha jsou ale v Česku firmy, které vytvářejí dojem, že uhelná energetika tu bude daleko déle. „Šíří reklamu, že staví nové Počerady, čímž označují drobnou rekonstrukci této elektrárny. Právě v případě Sev.en Energy je opravdu potřeba datum stanovit, protože to vytváří velkou nejistotu a rizika.“

Čtěte také

Na nejistotu upozorňuje i člen představenstva Sokolovská uhelná.

„Česká republika zvolila nějakou cestu, Německo jinou: cestu adresného financování transformace konkrétních společností a lokalit, u nás je to spíš dotační soutěž. V Modernizačním fondu Evropské unie je teď velký převis poptávky nad nabídkou, takže jestli budou finance na transformaci stačit, to nevím,“ vysvětluje Poc.

Fond spravedlivé transformace ale chválí. „Je zaměřen na tři uhelné regiony a můžeme diskutovat s vedením krajů o transformaci a zapojit je. Také v Národním plánu obnovy je opravdu hodně peněz a věřím, že zde řada projektů půjde realizovat,“ říká k financování ústupu od uhlí Pavel Poc.

Také v Národním plánu obnovy je opravdu hodně peněz a věřím, že řada projektů půjde realizovat.
Pavel Poc

„Studie ukázala, že pokud bychom u uhlí zůstali i po roce 2030, tak by elektřina stála více, než když ho do toho roku přestaneme využívat. Stát by pak musel uhlí začít dotovat a pak zase účtovat lidem, což je nepředstavitelné,“ upozorňuje na ekonomickou neudržitelnost uhlí v energetice Jiří Koželouh.

Poslechněte si celou debatu. Je český stát na proměnu energetiky připravený? Ptá se Karolína Koubová.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.