Bez uhlí v roce 2038. „Klima nezajímá, co považuje uhelná komise za přijatelné,“ kritizuje ekolog Ač

4. prosinec 2020

Uhelná komise doporučila vládě rok 2038 jako termín, kdy by Česká republika měla přestat pro výrobu elektřiny používat uhlí. Podle představitelů ekologických organizacích je tento termín absurdně pozdní. „Rok 2038 není v souladu se závazky, které Česká republika přijala ratifikací Pařížské dohody. Doporučujeme jako nejpozdější termín rok 2030,“ říká v Pro a proti člen stínové uhelné komise, ekolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Alexander Ač.

Člen vládní uhelné komise a náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla považuje rok 2038 jako realistický za podmínek, které na jednání komise byly zmiňovány. Také nevidí problém s plněním mezinárodních závazků.

Čtěte také

„Na celkovém podílu emisí se Česko podílí 0,3 procenta, takže náš dopad na globální emise je minimální. My se primárně zabývali tím, jestli jsme schopni a za jakých podmínek zaručit našim občanům dostatek elektrické energie. U dřívějších termínu je to nereálné nahradit instalovaný výkon jinými zdroji.“

Ekolog ale apeluje na individuální odpovědnost: „Z pohledu globální teploty je rozdíl minimální, ale pokud by se jako my zachovaly všechny státy, tak nárůst globální teploty výrazně překročí dva stupně Celsia i veškerá rizika, která z toho plynou.“

Alexander Ač

„Scénáře uznávaných institucí říkají, že za významné podpory obnovitelných zdrojů a zachování nebo rozšíření kapacity jaderných zdrojů je reálný scénář odstavit uhlí bez ohožení energetické bezpečnosti. To ale jen tehdy, když si řekneme, že je to priorita a uděláme maximum,“ říká Ač.

Stihnout dostavbu jaderných bloků

Neděla ujišťuje, že komise všechny možné návrhy brala v potaz. „Snažili jsme se na to podívat opravdu nezaujatě. Ale když bude elektrifikováno teplárenství a stoupne počet elektromobilů, tak to bude mít dopad na spotřebu. A tu bude třeba pokrýt.“

Čtěte také

Ač oponuje: „Ekonomická stránka sama říká, že využívání uhlí nebude dávat další smysl. Ale naléhavost situace není dostatečně reflektována ve výstupech komise. Chápu, že tato se snaží vše vnímat komplexně, ale klima a oteplování nezajímá, co je pro nás akceptovatelné.“

Náměstek připomíná, že komise také reflektuje evropské modely vývoje emisních povolenek. „Reflektuje možnost nasazení uhelných nebo plynových zdrojů, takže vše by mělo být podchyceno.“

René Neděla

A opakuje klíčovou roli energetické bezpečnosti, tedy že všichni občané v České republice budou mít dost energie. „Také je klíčové stihnout dostavbu jaderných bloků podle harmonogramu i rozvoj malých modulárních reaktorů a transformace teplárenství,“ shrnuje René Neděla.

„Společnost se musí rozhodnout, že pro co nejrychlejší eliminaci emisí skleníkových plynů udělá všechno. Pokud to nebude priorita, tak jako to není priorita dnes, tak se to nestane,“ kritizuje vlažný postoj státu ke klimatické změně Alexander Ač.

Čím může Česko nahradit uhlí? Na čem odklon od uhlí závisí? Odpoví Pro a proti Karolíny Koubové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.