Závislost vás absolutně ovládne a vy jí sloužíte. Je to rakovina duše, říká psychoterapeutka a 20 let abstinující alkoholička

17. květen 2023

„Alkoholismus je rakovina duše,“ říká dnes psychoterapeutka v Hospici sv. Štěpána Martina Vondrová. Dobře také ví, že je jako každý jiný alkoholik neustále ohrožená možnou remisí, a to přesto, že nepije už 20 let. „My, kdo jsme alkohol v životě nadužívali, máme jeho chemický proces v těle nahrán a kdykoliv se nám dostane do těla byť molekula alkoholu, ta stará nahrávka se obnoví.“

Za tu dobu poznala, že se alkohol čas od času ozve a člověk začne dělat věci, které po jisté době vykrystalizují v to, že se zas napije.

Čtěte také

„A je fajn si k této možnosti zavírat vrátka a tím si zajistit jakési bezpečné prostředí. Protože poté, co člověk opustí mateřskou léčebnu, je z něj ,velká holka‘, která se o sebe musí postarat. Stejně jako když prší, je dobré vzít si deštník.“

Život Martině Vondrové zachránili manžel a děti. „Sama a kvůli sobě bych nikdy nepřestala. Ta závislost vás absolutně ovládne. To vy sloužíte jí, ne ona vám. V tu chvíli jste jen tělo, které používá molekuly alkoholu a všechno ostatní jde stranou. Nechci to démonizovat, ale kdo pije, velmi dobře ví, o čem mluvím.“

Opilá kantorka i řidička

„Dokonce jsem jezdila opilá autem. Pánbůh mě miluje a asi tady ještě mám nějakou práci, protože si pamatuji momenty, přestože jsem nikdy nenabourala, ale asi šlo o řízení nějaké vyšší moci. Je to drastické, protože už jen ta hrůza, že jsem kradla dětem peníze z kasičky – a tyto malé nízkosti vás navíc uvnitř rozleptají,“ popisuje své dny s alkoholem.

Čtěte také

Psychoterapeutka byla v té době učitelkou, vychovávala s manželem tři děti. „A když už se všechny ty špatné věci staly, tak se mi zároveň později povedlo z nich hodně vytěžit. Takže dneska říkám, že mám Apolinářskou univerzitu a jsem na to velmi hrdá.“

Čtyři měsíce procházela léčbou v komunitě. „Je tam zhruba 25 žen včetně vás a vy vidíte 24 svých kopiích. Je to zrcadlo, které máte možnost každý den vidět, hlavně změny chování. V komunitě jsou ženy před koncem léčby, ale i ty nové – a vy se postupně posouváte a tak získáváte nadhled. Není to jeden moment, ale proces a je potřeba si to odpracovat.“

„Stejně jako člověk ,tvrdě‘ pracoval, aby se stal alkoholikem, tak je potřeba odvést práci v rámci terapeutické skupiny. A ten obraz, který vidíte v tom zrcadle, je strašný.“

„Vidíte, jak lžou, jak se stylizují. Je úplně jedno, kolik máte vysokých škol a kurzů, kolik jste přečetla knih, jaký máte názor, jakou máte politickou orientaci – to je potřeba nechat někde před vraty léčebny a jít tam nahý,“ dodává.

V Hovorech Lucie Vopálenské se dozvíte podrobnosti i o současné práci Martiny Vondrové v Hospici sv. Štěpána.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.