Flirtování potřebuje bezpečí, napětí i hravost, domnívá se socioložka a terapeutka Šetinová

31. březen 2025

Současná rychlá doba mění seznamování a některé zažité stereotypy. „To nejlepší flirtování kombinuje dobrodružství a bezpečí. Takže se s tím druhým cítíte bezpečně a respektován, zároveň je tam i nějaké napětí a hravost,“ popisuje socioložka, terapeutka a zakladatelka Institutu Moderní láska Markéta Šetinová.

Zároveň se nedomnívá, že muž nemůže ženě galantně otevřít dveře nebo zaplatit na prvním rande večeři.

Čtěte také

„Když ve své terapeutické praxi pracuji s mladými, tak jak u mužů ale i žen vnímám, že jsou v rámci seznamování ale mnohem citlivější k mocenské dynamice. Takové to hraní si ,na kočku a myš‘, případně stereotyp, podle kterého má muž ženu dobývat, nebo že ,ne‘ opravdu neznamená ,ano‘, tak k těmto stereotypům jsou dnešní mladí opravdu hodně kritičtí,“ popisuje.

Ale pomoct do kabátu, s kufrem, pustit partnera/partnerku do dveří, tak to respektováno je, hodně ale záleží na způsobu provedení. „Důležité je, jestli druhá strana respektuje odmítnutí. Když chcete za někoho zaplatit, tak se asi většina lidí zlobit nebude, ale musíte se nejdřív zeptat. A když druhá strana odmítne, tak nepřesvědčujte a respektujte,“ radí psycholožka a terapeutka Šetinová.

Online seznamky mají úskalí

Hodně lidí se rádo seznamuje online. Ovlivňuje pak taková komunikace i následné setkání tváří v tvář? „Když si lidé nejdřív dlouho píšou, jsou pak často zklamáni v tom, že ten druhý, o kterém si vytvořili nějakou fantazii, je ve skutečnosti jiný/jiná,“ odpovídá Šetinová.

Čtěte také

„Za prvé to bývá zklamání v rovině vzhledu. Fotky, které na internet dáváme, jsou často takové, na kterých se sami sobě líbíme, můžou být i trochu upravené. Nebo jsme na nich trochu mladší, hubenější, s více vlasy apod. Dokonce je nemusíme upravovat ani vědomě, ale realita bývá často jiná.“ 

„Druhá rovina zklamání je, že si s někým píšete a mezery v komunikaci, informace, které ještě neznáte, si doplňujete svými představami. To vlastně dělá lidský mozek zcela přirozeně. V osobním kontaktu se vám pak může stát, že realita je jiná, než si člověk sám vybásnil. Nemusí to být ničí chyba, pak často přicházejí docela náročné emoce,“ doplňuje. 

Bylo by chování Jamese Bonda dnes už nepřípustné? Proč je důležité zkoumat lásku? Jak rychle roste počet párů, které se seznámily v digitálním prostoru? Nejen ty odpovědi uslyšíte v audiozáznamu pořadu Hovory Michaela Rozsypala.

autoři: Michael Rozsypal , lup

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.