Z Jablonce do Neugablonz aneb Jak si tisíce sudetských Němců postavilo nový domov

15. únor 2023

Bavorské město Kaufbeuren má 45 tisíc obyvatel a od severočeského Jablonce nad Nisou je to asi 600 kilometrů. Jednou z městských částí Kaufbeuernu je čtvrť Neugablonz, česky Nový Jablonec, kde se po válce a po násilném vysídlení z Čech usídlilo asi 15 tisíc sudetských Němců právě z Jablonce.

Podle historiků to byla největší ucelená komunita vysídlenců v Evropě. V místě, kde dnes Neugablonz stojí, nebylo dřív nic jiného než lesy.

Nový domov, který tam začali pro sebe budovat, připomíná jejich původní působiště. Třeba ulicím dali stejná jména, jako měly a mají dodnes ulice v Jablonci. Založili tam i Jizerskohorské muzeum a galerii jizerskohorských umělců.

Složité peripetie vysídlení z Čech a těžkého začátku v Bavorsku připomíná v repríze pořadu Ivan Štern.

Poslední díl najdete na webu jen do 15. března 2023.

autor: Ivan Štern
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.