Z evropských komunistů se po roce 1990 někde stali rudí, jinde růžoví
Pád Moskvou ovládaného komunistického bloku ve střední a východní Evropě přinesl po roce 1990 zásadní změny i do života komunistických stran jednotlivých zemí. Mnohé z nich se zásadním způsobem transformovaly ve strany sociálně demokratické, jiné se nezměnily, další zas rozpadly.
V některých postrevolučních komunistických stranách proběhlo i štěpení, ideologické změny i organizační a personální inovace.
Celý proces popsali v knize Rudí a růžoví Vít Hloušek a Lubomír Kopeček. V roce 2003 ji vydala Masarykova univerzita v Brně. Tu pak přečetl, zajímavé ukázky vybírá Jiří Berounský. Na webu poslouchejte jen do 26. října 2024.
Související
-
Komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Ve skutečnosti se báli, že přijdou o koryta, míní historik
Druhá polovina 80. let byla poznamenána zásadní změnou Sovětského svazu, a to když do funkce „prvního muže“ nastoupil Michail Gorbačov. Chtěl změny.
-
Před listopadem 89 už jela ekonomika pěkně z kopce. Ale na dně jsme ještě nebyli, myslí si historik
Ekonomika od poloviny 80. let stagnovala, životní úroveň se postupně propadala. Zažívali jsme množství nedostatkového zboží – i toaletní papír se prodával pod pultem.
-
S Gorbačovovou perestrojkou se měnil celý východní blok. Jen ti naši komunisti drželi, míní historik
Když se na scéně na pozici prvního muže Sovětského svazu (SSSR) objevil Michail Sergejevič Gorbačov, asi si nikdo nedokázal představit, jak zásadní roli sehraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.