Vůbec si nejsem jistý, jestli Ukrajina do Unie někdy vstoupí. Hned po válce se vynoří mnoho otázek, myslí si právník Šlosarčík
Vstup Ukrajiny do Evropské unie není podle právníka Ivo Šlosarčíka vůbec jistý. „I když ten konflikt přestane, najednou se vynoří spousta otázek. Kdy si státy EU, a dokonce i státy, které jsou dnes blízkými spojenci, budou říkat, jestli se jim Ukrajina s plným členstvím vyplatí, jestli to je to, co chtějí,“ říká v Osobnosti Plus. „Pak tyto jejich specifické sektorové případně lobbistické zájmy mohou převážit nad tím velkým obrazem Ukrajiny integrující se do EU.“
Čtěte také
Právník a profesor z Katedry evropských studií FSV UK Šlosarčík, který se specializuje na EU a její právo, zdůrazňuje, že tak se zájmy Ukrajiny nemusejí potkat s jednomyslným zájmem všech zemí EU. „Nejsem si ani jistý, jestli Ukrajina do EU vůbec vstoupí,“ dodává.
Šlosarčík připomíná, že za poslední desítky let vstoupilo do Unie pouze Chorvatsko a jediné, co se rozšiřuje, je seznam kandidátských zemí. „Nevstoupily ani bezproblémové malé země, které by EU byla schopna absorbovat poměrně snadno.“
Mezi specifické sektorové zájmy pak podle právníka patří hlavně ukrajinské zemědělství. „Jsou tu i jiné věci – například v těžkém průmyslu můžeme narazit na otázku environmentálních standardů, tedy jak je Ukrajina schopna absorbovat Green Deal.“
„Každý stát si legitimně hájí vlastní zájmy, takže ta případná přístupová smlouva nejenže musí být podepsána Ukrajinou a všemi 27 státy EU, ale ještě musí projít ratifikací v jejich parlamentech, někde i v referendech. Takže je otázka, jak se zachovají voliči,“ připomíná Šlosarčík.
Musí být i politická vůle
Vstup do EU je navíc kombinací dvou věcí: jakéhosi technického cvičení, což je plnění různých podmínek a implementace evropských pravidel. „Ale druhá věc je, že se to musí setkat s tím okamžikem, oknem, kdy je politická vůle.“
Čtěte také
„Může to ale úplně zablokovat to, že se Ukrajina stane předmětem kolizní debaty mezi starými a novými státy EU, tedy uvnitř EU. Už teď existují obavy a pochybnosti o otázce veta, jednomyslnosti.“
„Například v zahraniční politice se EU rozhoduje jednomyslně, respektive v té tvrdé zahraniční politice. A za dnešních pravidel, už v okamžiku, kdy by Ukrajina vstoupila a měla právo veta i nad zahraničními politickými rozhodnutími, tak by se i zahraniční politika Unie stala dost odlišnou. Protože jsou některé červené body, u kterých Ukrajinci v životě neřeknou, že to je něco, co jsou ochotni akceptovat,“ popisuje právník.
„Už dnes se z iniciativy Evropské komise a některých starých členských států otevírá otázka reformy smluv. Viděli jsme to na konferenci o budoucnosti Evropy, u hodně záležitostí zahraniční politiky a nejen tam se uvažuje o nahrazení veta rozhodnutím kvalifikované většiny. Ale to se nám, Polsku ani Maďarsku moc nelíbí a říkáme, že to je trošku moc,“ naznačuje obavy, které souvisejí s možných přehlasováním.
Čtěte také
Takže podle právníka hrozí reálný rozkol mezi starými a novými členskými zeměmi. A ti staří také mohou začít říkat, že se o vstupu Ukrajiny začne mluvit až ve chvíli, kdy dojde k reformě Unie. „To může vést k tomu, že se v EU vnitřně zablokuje rozhodování a Ukrajina přijde zkrátka,“ dodává.
„Unie je postavena na pravidlech, na sdílených hodnotách a politické kultuře. Myslím, že už nepochybně v Bruselu, Paříži, Berlíně, a doufám, že i v Praze, probíhá intenzivní politické uvažování, jak z toho problému ven,“ naznačuje Ivo Šlosarčík.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu. Poslechněte si víc, třeba to, proč se EU podílí na vyzbrojování Ukrajiny míň než Spojené státy.
Související
-
Luboš Palata: Ukrajina zůstane i další rok součástí jednotného trhu EU. Kyjev tak nakročil do Evropy
Měli bychom si začít zvykat: Ukrajina už byla ruskou agresí vtlačena do Evropské unie. Podle Zelenského ti, kdo odmítají nakupovat ukrajinské zboží, podporují agresora.
-
Ukrajina a Moldavsko chtějí plné členství v EU, ne žádné alternativy, tvrdí analytik
Zaslouží si zvláštní přístup při svém uchazečství o členství v EU válkou sužovaná Ukrajina? Debatují europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a analytik David Stulík.
-
Libor Dvořák: Může se Ukrajina radovat, když Evropská komise doporučila její kandidaturu do EU?
Ukrajina se ocitla pouhý krok od bran Evropské unie. Rozhodlo o tom včerejší jednání Evropské komise v Bruselu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.