Vladimír Drábek: Kdo půjde s námi, nemůže netrefit...

17. květen 2015

Hostem Evy Hůlkové je Vladimír Drábek, organizátor putování z Prahy do Orvieta, který sám o sobě říká: „Jsem duchovně spřízněn s chůzí.“ Letos je to už 9. ročník akce, která chce připomenout historické cesty ze střední Evropy na jih.

Touto trasou se v roce 1263 vydal podle legendy pražský kněz Petr, který byl rovněž politickým vyslancem Přemysla Otakara II. Pouť je spojená se svátkem Corpus Domini, protože když Petr sloužil mši v italské Bolseně, stal se eucharistický zázrak a svátek se poté rozšířil do celého světa.

Putování do Orvieta má tak svůj cenný církevní podtext, ale také společenský, historický a sportovní. To letošní je zasvěceno míru a smíření. Prolog se odehraje ve středu 20. května v Praze a putování startuje den poté, ve čtvrtek 21. května na Vyšehradě.

autor: ehů
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.