Větší uši a zobáky jako způsob větrání. Zvířata mění tvar, aby se přizpůsobila klimatickým změnám

12. září 2021

Teplokrevné zvířecí druhy se vyvíjejí tak, aby měly větší zobáky, nohy a uši k regulaci tělesné teploty. Důvod je přitom minimálně z části překvapivý – mohou za to klimatické změny, píše na svých webových stránkách britská stanice BBC.

Pokud zvířata nedokáží kontrolovat svoji tělesnou teplotu, mohou se přehřát a zemřít. Některé živočišné druhy žijící přirozeně v teplejším podnebí se vyvinuly tak, že měly větší zobáky nebo uši, aby se snáze zbavovaly tepla. Větší křídlo, ucho nebo zobák vzhledem k velikosti těla poskytuje menším zvířatům větší povrch, kterým mohou z těla odvádět přebytečné teplo.

Čtěte také

Skupina vědců ze dvou univerzit – Deakinovy v Austrálii a Brockovy univerzity v Kanadě – vysledovala, jak se v různých časových rámcích v reakci na rostoucí teploty změnilo asi třicet druhů. Ve své práci prošli téměř stovku starších studií jiných vědců, z nichž některé byly založeny na terénních pracích, některé na laboratorních experimentech a další na rozsáhlých muzejních sbírkách, které po celá desetiletí uchovávaly, katalogizovaly a měřily vzorky zvířat.

Na rozdíl od lidí si teplokrevní živočichové ve volné přírodě neužívají luxusu klimatizace, takže se musí spoléhat na vlastní tělo, aby se vyhnuli vlastnímu přehřátí. Každopádně několik druhů australských papoušků vykázalo od roku 1871 nárůst velikosti zobáku o 4 až 10 procent, což podle studie, kterou BBC cituje, koreluje s rostoucími letními teplotami v průběhu let.

Zobáky, ocasy, nohy, uši, křídla

Vědci říkají, že je těžké považovat klima za jedinou příčinu změny tvaru zobáků u australských papoušků. Jak ale dodávají, existuje i mnoho dalších případů anatomických změn u zvířat, které pravděpodobně souvisejí s klimatickými změnami.

Čtěte také

Například myším a rejskům se prodlužují ocasy i nohy, netopýři v teplém podnebí mají zase větší křídla a evropským králíkům se zvětšují uši.

V letošním roce byly v některých zemích naměřeny nejvyšší teploty za poslední desetiletí – červenec byl dokonce zaznamenán jako nejteplejší měsíc v historii světových záznamů. Studie naznačuje, že změny tvaru částí těl zvířat budou nejspíše pokračovat s tím,  jak se klima otepluje, protože vyšší teploty ovlivní požadavek zvířat na regulaci vlastní tělesné teploty.

Přežít

Výzkumníci, kteří tento jev studovali, nicméně upozorňují, že fyziologické změny neznamenají, že se zvířata vyrovnávají se změnou klimatu. Znamená to pouze to, že se vyvíjejí, aby v nových podmínkách přežila. Pokud mohou větší uši nebo zobáky pomoci zvířeti ochladit se a nezemřít, pak je to pozitivní.

Čtěte také

Některé změny ale mohou narušit schopnost některých tvorů získat potravu a nakrmit se. Například pro ptáky, kteří se živí nektarem z květů, je důležité mít malé úzké zobáky. A vědci si nejsou jistí ani tím, jaké budou další ekologické důsledky těchto změn.

Ne každý zvířecí druh bude schopen zvyšujícím se teplotám přizpůsobit – a přežít, uvádí server britské stanice BBC.

Nedělní Svět ve 20 minutách připravila Magdaléna Fajtová.

Poslechněte si celý pořad. Jak vnímat hnutí Tálibán? Měly by americké firmy vyslyšet žádost ruských úřadů na zákaz aplikace z dílny Alexeje Navalného? Jak se po odchodu Spojených států ze scény zachová Čína ke krizím ve svém sousedství? A dozvíte se, proč se malý, ale bohatý Katar ukazuje jako důležitý prostředník pro řešení krizí na Blízkém východě. 

Spustit audio

Související