Vědecké dobrodružství v Chile. Navštívíme observatoř v poušti Atacama, kde hledají asteroidy i Češi
V dalším vědeckém dobrodružství se vydáme do pouště Atacama do La Silla, prvního zařízení Evropské jižní observatoře v Chile.
Observatoře, která letos oslavila 50 let, má nejúspěšnější zařízení na vyhledávání exoplanet a první dalekohled s tzv. aktivní optikou. Její dalekohledy používají i Češi hledající asteroidy, které by potenciálně mohly ohrozit i Zemi.
Poušť Atacama je nejsušší místo na planetě se specifickým podnebím, geologií a úchvatnými přírodními scenériemi. Kvůli vyprahlým kaňonům i lagunám uprostřed pouště se sem sjíždějí turisté z celého světa.
V centrální solné pláni jsou ale i obrovské a navíc nejkoncentrovanější zdroje bílého zlata budoucnosti – lithia. Zvítězí ochrana přírody, nebo těžba jednoho z nejžádanějších materiálů současnosti?
Poslouchejte Vědecké dobrodružství Českého rozhlasu Plus od pondělí 2. 12. do pátku 6. 12. v premiéře vždy v 7:25.
Související
-
Vědecké dobrodružství na mrazivých Špicberkách, kde Češi brázdí moře na univerzitní lodi
Vědecký redaktor Ondřej Novák se vypravil na Špicberky, kde tým tuzemských vědců studuje mořské ekosystémy. Při odebírání vzorků vody využívají lodi Clione.
-
Vědecké dobrodružství na Borneu: Rostoucí hora Kinabalu, zombie houby a zakrslí sloni
Redaktor Ondřej Novák se vypravil za vědeckým dobrodružstvím na ostrov Borneo. Seznámil se tu s problematikou odlesňování, ale také se zakrslými slony nebo zombie houbami.
-
Vědecké dobrodružství na Sokotře: Čeští vědci zachraňují miliony let starý dračincový les
Redaktor Petr Kološ se vydal na ostrov Sokotra, kde čeští vědci z Mendelovy univerzity už 20 let pracují na výzkumu a pomáhají místním.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka