Vědec se vždy musí vrátit a zkusit to znovu, popisuje svou práci Macíčková Cahová
To, že se člověk dokáže neustále vracet na začátek je podle vědkyně Hany Macíčkové Cahové základní predispozicí každého vědce. „Ve chvíli, kdy vás to zlomí, a to tak, že se k tomu už nemůžete vrátit, tak to asi není povolání pro vás,“ doplňuje vedoucí výzkumné skupiny zaměřené na chemickou biologii nukleových kyselin Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
„O vědě vždy říkám, že dostanu facku z jedné strany, pak z druhé a ještě jednu u pracovního stolu. Vždy, když je člověk dole, je mu mizerně a chtěl by se na to ,vykašlat‘, tak nesmí. Vždy se musí vrátit a zkusit to znovu a znovu.“
Čtěte také
Proto je i tak důležité mít kolem sebe tým lidí, kteří vás podrží. „To je velmi esenciální. Tým potřebujete mít v práci i doma. V práci je potřeba mít kolem sebe kritické lidi, protože to je součást vědy. Člověk musí být permanentně kritický, pořád kritizovat to, co vidí.“
„Každý svůj objev musíte podrobit kritice, nejlíp je se zeptat svých kolegů, s nimi to probrat. A když pak takový zlomený člověk přijde domů, tak je fajn, když má někoho, kdo mu řekne: Neboj, to zas bude dobré,“ dodává.
Také tvrdí, že „období objevování jedniček a nul je už dávno pryč. Vědci teď pracují na věcech, které jsou skryté, na úrovni jen velmi malých změn“.
Celé Hovory Naděždy Hávové najdete v audiozáznamu.
Související
-
Vědci objevili u některých stromů gen sucha, lze tak vypěstovat odolnější dřeviny
Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) objevil u některých stromů gen sucha. Vědci tak dokážou vypěstovat odolnější dřeviny.
-
Emise CO2 oteplují planetu. Smog ji sice ochlazuje, ale také působí negativně, varují vědci
Z nové studie plyne, že aerosoly ke klimatické změně přidávají další negativní efekt – dokonce i za hranicemi oblastí, ve kterých unikly, píše se časopise ScienceAdvances.
-
Čeští vědci se podílejí na misi NASA. Dnes v noci narazí sonda DART do asteroidu Dimorphos
Deset milionů kilometrů od Země se blíží sonda DART k asteroidu Dimorphos. Jejím cílem je narazit do něj a změnit jeho oběžnou dráhu. Dráhu tělesa vypočítali čeští vědci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.