V Železném Brodu byla jen rozpadlá textilka. Za její opravu máme cenu Stavbu roku, říká jeden z majitelů Kuršel

9. září 2024

„Když děláte nový projekt, narazíte na velké množství překážek. A čím je ten projekt větší, má těch zádrhelů víc. Ani přestavba zanedbaného a částečně opuštěného areálu bývalé textilní továrny v Železném Brodu nekončí, stále pokračujeme,“ říká ekonom a zástupce firmy Fabrika 1861 Adam Kuršel, který se svou rodinou zachraňuje industriální areály.

„Osobně nemám rád překážky, ale mám rád cíle, které musím stále vidět. A jestli budu mít bramborovou nebo zlatou medaili, je mi jedno. Protože ten pocit, když do toho cíle doběhnete je opravdu krásný,“ popisuje v pořadu Hovory.

Čtěte také

Kotelna 1859 je multifunkční objekt postavený v bývalé textilce, který dostal prestižní ocenění Stavba roku 2015.

„Příběh objektu je dlouhý, sahá až do roku 1859. Podílelo se na něm mnoho lidí i režimů. Zažil obě světové války, komunisty i divokou privatizaci. A v roce 2003 jsme si řekli, že s tím naše rodina musí něco udělat,“ vzpomíná Kuršel.

Nejvíc je zaujala bývalá kotelna, ze které sice tehdy už zbyla jen ruina, viděli v ní ale potenciál. „Když to vidím dnes, stále si říkám, že to byl skvělý projekt, a přesto, že už je nějakých devět let opravené, stále to tam vypadá jako nové – přitom je ta budova vlastně 160 let stará.“

Rodinné kořeny 

Železný Brod mnoho lidí nezná, většina městem jen projíždí do Rokytnice nebo Harrachova.

Čtěte také

„Ještě tak před 20 lety byla uprostřed Železného Brodu jen nelegální skládka a rozpadlá textilka. Teď uvidíte krásný vodní náhon s opravenou vodní elektrárnou, dva supermarkety a Kotelnu 1859.“

Když Kuršel vzpomíná, tvrdí, že dlouho žil v zahraničí a také tam snil o kariéře. „Z rodinných důvodů jsem se musel vrátit, tak jsem si řekl, že chci být tam, kde se mi líbí. Má rodina tam žije nějakých 200 let, takže bych byl rád, aby tam naši potomci mohli být nejméně taky tak dlouho,“ dodává s tím, že se rodina Kuršelů vrhla i do dalších projektů.

Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové, ve kterých Adam Kuršel mluví i o kreativitě, trpělivosti, nebo o tom, že nejlepší produkty jsou ty, za které nemluví cenovka, ale jejich příběh.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.