V Grónsku poprvé v historii měření silně pršelo, píše CNN

20. srpen 2021

Na jednom z běžně zasněžených vrcholů Grónska poprvé v historii pršelo, píše na svém webu americká televizní stanice CNN. Teploty o víkendu vystoupaly nad bod mrazu, což se stalo teprve potřetí za téměř deset let. Podle výzkumníků z Univerzity v Coloradu je to důkaz rychlého postupu klimatických změn.

Grónsko zasáhly nejsilnější srážky od roku 1950, tedy od okamžiku, kdy se tam začala teplota měřit. Netradiční je i množství tání ledové masy, které bylo v této roční době sedmkrát vyšší, než je běžné.

Čtěte také

Počasí v Grónsku, včetně tání, silného větru a teď deště, je v posledních deseti letech odlišné od normálu a podle odborníků se výkyvy objevují čím dál častěji. 

V červenci zažil grónský ledový štít jednu z nejvýznamnějších událostí tání za poslední desetiletí. Za jediný den ztratil víc než 8,5 miliardy tun ledu. Podle vědců bude mít déšť trvalý vliv na vlastnosti sněhu a zanechá za sebou kůru, která bude absorbovat víc energie ze Slunce. 

S oteplováním planety rychle ubývá led. Země od poloviny 90. let ztratila 28 bilionů tun ledu. Z toho velká část připadá na Arktidu, včetně grónského ledového štítu.

Haiti potřebuje pomoc

Haiti je na kolenou, píše se v titulku agentury Reuters. Informuje o ničivém zemětřesení a cituje premiéra Ariela Henryho. Při zemětřesení zemřelo skoro 2,2 tisíce lidí. Přes půl milionu obyvatel pak vyžaduje neodkladnou pomoc. Desetitisíce jsou bez střechy nad hlavou. Situaci navíc komplikuje tropická bouře Grace, protože přinesla záplavy.

Čtěte také

Zemětřesení, které zničilo velkou část jihu země, podle premiéra dokazuje, jak je země křehká. Nejchudší země v Americe, Haiti, se stále vzpamatovává ze zemětřesení v roce 2010.

Zabilo přes 200 tisíc lidí. Nejnovější kalamita zasáhla jen několik týdnů poté, co byl 7. července zavražděn haitský prezident, což zemi vrhlo do politických nepokojů. Teď tak chybí jídlo, čistá pitná voda a úkryt před deštěm. Při zemětřesení byly zničeny nádrže s pitnou vodou.

Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiu.

Spustit audio

Související