Utržené prsty, havíři rekordmani a prázdné lahve. Silvestr v normalizačním zpravodajství
Tak jako všemu i Silvestru a Novému roku v podání zpravodajských relací v dobách normalizace vévodilo budování. Pochopitelně socialismu. Posluchači Československého rozhlasu se každoročně dozvídali o hornících, kteří opět vykutali o nějakou tu tunu více než vloni a kteří se speciálně v poslední den roku mohli přetrhnout, aby zdolali rekord.
První den roku 1975 posluchačům jistě vyrazila dech zpráva, že v hnědouhelných dolech na severu Čech se v silvestrovský den podařil rekordní skrývkový řez.
Čtěte také
O práci mluvili v silvestrovských anketách „lidé naší doby“, vybraní obyvatelé Československa, kteří se na mikrofon ohlíželi za rokem minulým a prozrazovali, co čekají od toho nového.
Soudružka Daňková z ústecké Setuzy tak posluchačům prozradila, že v právě uplynulém roce 1975, který byl Rokem ženy, se co chvíli zamýšlela nad postavením a úlohou ženy v socialistické společnosti a vyzývala k větší emancipaci. Náčelník VB podplukovník Šmolík si zase přál, aby občané měli raději esenbáky.
Mezi lidmi naší doby se objevovaly i známé tváře, jako sportovci nebo herci. Na Silvestra roku 1976 to byl Josef Větrovec, který ve svém zamyšlení vedle socialismu velmi horoval pro lidské teplo. Můžeme věřit, že mnozí z těch, kteří ho během silvestrovského dne z rozhlasu zaslechli, si jeho doporučení vzali k srdci.
Čtěte také
Ovšem o samotném skutečném průběhu oslav Silvestra a Nového roku v tehdejším Československu se v rozhlasových relacích téměř nemluvilo. Výjimkou bylo varování před podomácku vyrobenou zábavní pyrotechnikou, doprovázené statistikou ožehnutých tváří, utržených prstů a vyhořelých objektů způsobených právě těmito výbušninami. Za socialismu si totiž nebylo možné rachejtle koupit a tak je lidé buď pašovali, nebo sami vyráběli.
V souvislosti se silvestrovskou nocí se ve zpravodajství objevovaly také výzvy k vracení prázdných lahví. Lidé je prý málo nosí do výkupu a do sběren a působí tak sklářskému průmyslu zbytečně vysoké náklady.
Reagan pod jolkou
Pevnou součástí zpráv z konce roku byla informace o tom, jak se v Sovětském svazu chystají na oslavy Nového roku. Moskevský zpravodaj pravidelně poinformoval o vyzdobeném Rudém náměstí a o tom, jak si sovětští lidé pod jolku nadělí zase o něco víc zboží než vloni, pochopitelně v té nejlepší kvalitě.
Čtěte také
Na téma Sovětský svaz a Nový rok se mohli posluchači také dozvědět o vlaku, který do Československa právě na Silvestra přivezl prvotřídní sovětské zboží, nebo o novém časopise o SSSR, jenž bude vycházet od Nového roku.
Na konci 80. let si posluchači v novoročním zpravodajství mohli poslechnout ukázky z poselství sovětského generálního tajemníka Michaila Gorbačova občanům USA a amerického prezidenta Ronalda Reagana zase sovětským lidem.
Nejen to, ale také dnes už téměř legendární ochlazení v noci z 31. prosince 1978 na 1. ledna 1979, novoroční kytice ostravských havířů nebo smršť Silvestrů sovětských kosmonautů jsou tématem Archivu Plus o přelomu roku v normalizačním zpravodajství.
Víc v repríze pořadu.
Související
-
Silvestr 1968 – smích bezmocných
Ostře sledovaný Silvestr – to byl oficiální název rozhlasového silvestrovského vysílání v roce 1968. Znovu zavedená cenzura už dokázala potlačit některé nepohodlné pasáže.
-
Hugo Haas: „Co se po mně chce? Chce se mě trhat na kusy?!“
„Já chodil na konzervatoř. Tam jsem se učil trochu zpívat a taky jsem chodil k Janáčkovi do fonetiky a vůbec jsem se nezajímal o drama, o herectví,“ vyprávěl Hugo Haas.
-
Normalizace 24 hodin denně? To byla rozhlasová stanice Hvězda
Poslední srpnový den roku 1970 zahájila vysílání stanice Hvězda. Nahradila dosavadní stanici Československo a symbolicky potvrdila vítězství normalizace v rozhlase.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.