Silvestr 1968 – smích bezmocných
Ostře sledovaný Silvestr – to byl oficiální název rozhlasového silvestrovského vysílání v roce 1968. Znovu zavedená cenzura už dokázala potlačit některé nepohodlné pasáže, ale nebyla ještě natolik silná, aby se pořad prostě vůbec nevysílal. Vzdorný a někdy hodně černý humor se šířil v okupované zemi, jejíž představitelé (až na jednu výjimku) podepsali souhlas s okupací. (Repríza z roku 2013.)
V zemi, jejíž poslanci odhlasovali časově neurčenou dočasnou přítomnost okupačních vojsk (čtyři hlasy proti, deset se zdrželo).
Čtěte také
Přes statečný odpor části sdělovacích prostředků, různých organizací, kolektivů i jednotlivců z probuzené občanské společnosti i některých níže postavených reformních komunistických politiků začínalo mít zprvu neurčité slovo normalizace svůj výsledný význam.
Humor se stále více stával prostředkem (sebe)reflexe, (sebe)ironie, odreagování či poslední možností, jak pravdivě pojmenovávat velmi neutěšený stav země.
V zábavném silvestrovském rozhlasovém vysílání jako by se všechny tyto potenciály protnuly.
Pořad, jakkoliv zcenzurovaný, je velmi politicky odvážný, navíc se některé záznamy zakázané nebo zmrzačené cenzurou dochovaly a – stejně jako odvysílaný pořad samotný – se v době normalizace šířily na magnetofonových páscích.
Čtěte také
Naše koláž obsahuje ukázky z vysílání povoleného i část dochovaných fragmentů, které vysílány být nesměly.
Posluchače provázel rozhlasovým silvestrovským vysíláním oblíbený komik konce 50. a celých 60. let Jiří Štuchal. Ukázky z jeho průvodního slova doplnilo několik anekdot různých interpretů. Některé klíčové scénky zazní celé (Přikládám životopis), jiné byly bohužel příliš dlouhé; pokud to bylo možné, použili jsme alespoň jejich část (Kape vám to tady).
Čtěte také
Uslyšíte také oblíbenou dvojici divadla Semafor Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra a necenzurovanou povídku Šimka a Grosmanna Moje jízda tramvají (při pozdějším vydání na LP desce byla povídka cenzurou pošramocena) ve skvělé interpretaci Miloslava Šimka.
Pro představu uvolněnější atmosféry druhé poloviny šedesátých let jsme vybrali i ukázky z vysílání 1967 (zde např. neobvyklý dialog Jiří Suchý – Jiří Grossmann) a 1969.
Pořad si můžete poslechnout ale jen do 31. ledna 2023.
Související
-
Rok 1968 mi obrátil život naruby: Víc už vám neřeknu. Příběh Milana Horáčka
Milan Horáček moc nestojí o publicitu. Nejspíš už si jí za ta léta užil dost. Na přelomu 70. a 80. let se stal zakládajícím členem Strany zelených ve Spolkové republice.
-
Rok 1968 mi obrátil život naruby: Vinaři jsou všichni stejní. Příběh Milana Ráčka
Coby kamenem dohodil od českých hranic, v dolnorakouské vesnici Sitzendorf, bydlí ve starobylém domě manželé Milan a Irena Ráčkovi. Sousedé je nejspíš považují za Rakušany.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.