Nikdy nezapomenu ty zvuky létajících kulek nad hlavou, říká o srpnu 1968 bývalá herečka Blochová
Janu Blochovou v roce 1970 obsadil Jiří Suchý do experimentálního filmu Nevěsta. Ještě než jednoho dne emigrovala, zažila v Praze 21. srpen 1968. „Jako teenagerka jsem byla sama doma s maminkou v pražském bytě. Bydleli jsme naproti Národnímu shromáždění, což byla strategická poloha pro mnohé tanky ,našich kamarádů‘, takže to byl pěkný šok,“ vzpomíná.
Po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy chodila Jana Blochová i s dalšími na demonstrace, zažila i střelbu v ulicích.
„Nikdy nezapomenu na ty zvuky, když začnou člověku nad hlavou, někde do plechů aut, létat kulky.“ A na dvoře jejich domu dokonce přišel o život jeden mladík. „Dodnes z toho mám ještě trochu ,husí kůži‘. To se musím přiznat,“ dodává.
K válce na Ukrajině se moc vyjadřovat nechce, nakonec ale říká: „Nemyslím, že mám právo se k tomu vyjadřovat, ale shrnula bych to asi jedinou větou: Lidstvo se za svou historii nic nového nenaučilo. Pořád to je stejné. Jen tady jsou jiné zbraně a jiné způsoby boje.“
Celé Hovory Vlastimila Ježka si poslechněte v audiozáznamu. Dozvíte se, jak jako mladá herečka Černého divadla Jiřího Srnce začala jezdit po světě – až se z jednoho divadelního zájezdu nevrátila. Ve Švýcarsku pak psala mj. recenze a spolupracovala s věhlasnými kuchaři.
Související
-
Jeden z nejzásadnějších novinářů roku 1968. Kdo byl Jiří Lederer?
„Když se řekne Jiří Lederer, ukloňme se až po pás,“ napsal o legendě české žurnalistiky 60. let hudební kritik Jiří Černý.
-
Alois Indra a Drahomír Kolder - dva zrádci ze srpna 1968
Jak se dělá vlastizrada. Životní příběhy dvou členů ÚV KSČ Aloise Indry a Drahomíra Koldera a především to, jak se chovali v srpnu 1968.
-
Kafka sice v 68. neposloužil jako literát, byl ale záminkou pro politické uvolňování, říká historik
Franz Kafka (1883–1924) se komunistům „do krámu“ nehodil, jednu chvíli byl i na indexu nežádoucích – přesto zasáhl do dění socialistického Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.