Prošel jsem neuvěřitelným množstvím zaměstnání. Tam jsem poznal, jak lidé žijí, vzpomíná filozof Kroupa
Vysokoškolský pedagog a filozof Daniel Kroupa dostal 28. října Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy. „Když mi ho prezident Petr Pavel předával, řekl jsem mu, že když mi ho propůjčuje, jestli, až přijdu domů, ho můžu zas propůjčit své manželce. Ta má totiž mnohem větší zásluhy než já. Prezident se zasmál a řekl, že můžu,“ vzpomíná filozof v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
Čtěte také
„Víte, velkou hodnotou je totiž manželství, a to, když si vzájemně se ženou vyhovíme – jsme spolu už 52 let a nijak jsme se neomrzeli,“ těší se Kroupa. „Ona má i hlavní zásluhu na výchově našich šesti dětí. Já jen pomáhal, to břímě bylo na ní.“
„I podpis Charty 77 jsem s Marií konzultoval. A teprve, když s tím souhlasila, tak jsem do toho šel,“ pokračuje.
„Táta znal Masaryka osobně“
Pokud jde o hodnoty, které Kroupa celý život zastával, semínko zaseli už jeho rodiče. „Byli to zastánci prvorepublikové masarykovské demokracie. Táta jako mladý dokonce Masaryka znal osobně.“
„Třeba v 50. letech se mně rodiče neodvažovali příliš něco říkat, protože sami byli v hledáčku státní bezpečnosti, takže měli obavu, abych někde něco neprozradil. Na své celoživotní hodnoty jsem si tak přicházel postupně – a v 60. letech jsem měl s totalitním režimem první problémy i já, to na střední škole.“
Než se oženil, chodil na různé brigády. „Když to tak probírám, prošel jsem neuvěřitelným množstvím zaměstnání. A tak jsem poznal, jak vlastně lidé žijí.“
„Například v roce 1968 jsem s dalším dělníkem vybudoval 50 metrů silnice na Pankráci – byla to strašná dřina. Pracoval jsem s romskou partou jako kopáč na ulici. Stěhoval jsem kulisy, nábytek a tak dále. Poznal jsem, že i mezi lidmi, kteří postrádají vyšší vzdělání, se najdou takoví, kteří ho získají vlastní silou. Jako čerstvý maturant jsem přišel mezi dva zedníky, kteří mě pak zkoušeli z historie. Uměli jí lépe, než já,“ vzpomíná.
Socialismus fungovat nemohl
Když se Daniel Kroupa oženil, potřeboval stabilní příjem.
„Proto jsem pracoval jako čistič výloh v podniku Úklid Praha, ale tam jsem přišel už mezi čističe s nejvyšším vzděláním. Protože na schůzích seděla v jednom koutě redakce Literárních novin, v druhém historici a ve třetím skupinka kněžích. Byli to vzdělanci a z některých se po revoluci stali politici – například Jaroslav Šedivý se stal ministrem.“ A potkal se i s budoucím kardinálem Miloslavem Vlkem.
Nakonec se na inzerát dostal do propagačního oddělení Tesly, kde mohl pozorovat socialistické hospodářství v praxi. „A tam jsem také pochopil, proč z principu nemůže fungovat. Protože ten systém byl velmi antiinovativní. Pak jsem podepsal Chartu 77,“ dodává.
Víc si poslechněte nahoře v audiozáznamu pořadu Hovory Evy Hůlkové.
Související
-
Řízená demokracie v Maďarsku a na Slovensku je jako kulatý čtverec. Neexistuje, říká filozof Kroupa
„Spojené státy jsou často s procesy napřed. Klasické republikánství téměř zaniklo, u demokratů posiluje krajní levice,“ hodnotí filozof Daniel Kroupa.
-
Máme tu myšlenkovou prázdnotu a političtí lídři se mění v politické führery, varuje filozof Kroupa
„Vůdci svým hulvátstvím demonstrují, že jsou silní a že si mohou dovolit všechno. I to, co si nedovolí obyčejný smrtelník,“ obává se Daniel Kroupa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.