Trikolóra by byla přirozeným partnerem Babiše. Jen to Klaus ml. nesmí přepálit, shodují se politolog a komentátor

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Václav Klaus mladší, který odešel z ODS a založil stranu Trikolóra

Nejnovější zářijové výsledky volebního modelu agentury Kantar CZ pro ČT ukazují zajímavý trend. Hnutí ANO s 30 % drží první příčku, následují Piráti a ODS. Kdo ale překvapil, je ČSSD (5,0 %), KSČM (6,5 %) a na hranici vstupu do Sněmovny teď byla SPD (6 %) a pak TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Trikolóra Václava Klause ml. by pak v září dostala 3,5 %.

Podle politologa Jana Kubáčka z Univerzity Karlovy to pro současné „spoluvládní“ strany není dobrá vizitka, tedy pro vládní ČSSD a KSČM, která má s ANO podepsaný toleranční patent.

„Je to jedno velké varování nejen pro ČSSD, ale i pro další. Že je potřeba najít si svá témata, přijít s takovými, která už nemá Andrej Babiš (ANO) osedlána. A najít i taková, která Česko dokáže provést pokud možno bez šrámů a ztráty kytičky rozbouřeným mořem potenciální ekonomické recese,“ říká v pořadu Názory a argumenty politolog Kubáček.  

Je mu přitom jasné, že politici o recesi moc mluvit nechtějí, ale pokud se podívá za naše hranice, nebo když mluví s podnikateli, bude to jedno z témat, která ovlivní budoucí chod Babišovy vlády, a to ať chceme, nebo nechceme. Peněz prostě bude míň.

Kdyby bylo míň stran...

Politolog upozorňuje i na skutečnost, podle které kdyby se dnes konaly volby do Poslanecké sněmovny, tak je dost dobře možné, že by se do Sněmovny dostaly jen čtyři politické subjekty.

„Mnohem důležitější by pak bylo, kolik hlasů by propadlo. Je tady jedno velké ALE, protože naše praxe ukazuje, že propadlé hlasy jdou ve prospěch vítěze… Takže by rázem mohl mít dominantní vládu a hledal by možná jen jediného koaličního partnera. Nebo by mu, za určitých podmínek, mohla stačit jen nějaká tichá tolerance,“ pouští se do spekulací.

Podle komentátora Aktuálně.cz Davida Klimeše se ale taky může zase do Sněmovny dostat osm subjektů. „Jaký je ale pak koaliční potenciál Babiše? KSČM i ČSSD si už vyzkoušely, že spolupráce je pro ně naprosto devastující, ostatní strany už předem deklarovaly, že s tímto člověkem vládnout nejde. A i kdyby ANO vyhrálo, tak mu bude třeba chybět 5–6 hlasů. Ty ale nikde neposkládá,“ navazuje na spekulace.

Největší poučení ale vidí pro sociální demokraty. „Protože i když si budeme pevně stát na svém, budeme relativně sjednoceni a budeme premiéra tlačit, aby během pár měsíců našel 20 miliard dalších výdajů z rozpočtu, tak se lidé a voliči ČSSD stejně nevrátí. Jejich značka je asi tak strašně poškozena, že jí nepomůže ani sebelepší koaliční válka s Andrejem Babiše,“ myslí si Klimeš.

Hamáček si nevěří

Politolog Lukáš Jelínek z Masarykovy demokratické akademie (blízké ČSSD) si vzpomíná na nedávným průzkum, zřejmě CVVM, který sociální demokracii přiřkl 9% volební preference. „Předseda Jan Hamáček to komentoval, jakože by tomu rád sám věřil, protože pro to taky dělají všechno. Ale bylo cítit, že tomu sám moc nevěří. To velmi dobře dokládá i vnitřní stav ČSSD – ona sama v sebe moc nevěří.“

„My o nich slyšíme, když se pohádají kvůli (Jaroslavu) Foldynovi, kvůli vstupu do vlády nebo naposled kvůli programovým prioritám. Ale jestli se vedení zabývá starostmi členské základny? Nebo když dojde na velká politická témata, tak prostě často couvne, když o něco jde. Dřív to bylo o progresivní zdanění a teď… o bankovní dani… Pak se ale vždy najde někdo zevnitř, kdo řekne: počkejme pár měsíců, nebo to možná pustíme v předvolební kampani,… nebo taky ne.“

ČSSD má prý pořád pocit, že jsou tou velkou, širokospektrální stranou, která musí nabírat voliče ze všech koutů. „Je to problém vnitřní kondice a sebevědomí strany. Ale jak to sebevědomí získat zpátky, to vlastně ani nevím. Cestou je asi otevřít se mladým lidem, novému způsobu dělání politiky… K tomu ale není velká vůle, zřejmě tady bude několik pokusů (a omylů), než se ta strana udrží, nebo klesne pod hladinu.“  

Trikolóra? Partner ANO

Jak velký potenciál má nové hnutí Trikolóra? Podle politologa Kubáčka o všem rozhodne předseda Václav Klaus ml. „Jinými slovy: jestli udrží tu svou aktivitu, bude i dál jezdit do terénu, bude držet témata jednoduchá, srozumitelná s uvěřitelnými recepty na řešení,… nebo mu ujedou nervy, začne příliš ideologizovat, příliš zdůrazňovat sám sebe a svou identitu. A jestli nerozbije týmové uvažování. V tu chvíli je u konce celý příběh Trikolóry.“

Klaus ml. k tomu prý má sklony. Je to solitér, který umí provokovat, nastavovat témata a donutit lidi, aby ho poslouchali. „Každý lídr ale musí taky občas ubrat a dát prostor své volební rodině. Prostor komunálním tvářím a prostor i voliči, který vystavuje nějakou objednávku a promlouvá do toho. Pokud to Klaus zvládne, nepřepálí to a nepostaví to jen na sobě,… tak by se mohl dostat do Sněmovny,“ myslí si.

„Klaus nesmí příliš kopírovat osu svého otce, protože v určitý moment dojde k přepálení. Stejně jako byl Jiří Paroubek štikou v rybníku samých líných kaprů a línů. A v určitém okamžiku se ukázalo, že štika je pro rybáře (voliče) až příliš agresivní,“ pokračuje Kubáček  

Komentátor Klimeš tipuje, že se Klausova Trikolóra teď do Sněmovny nedostane, ale pokud ano, tak by jeho hnutí viděl klidně jako přirozeného partnera Andreje Babiše. „Jednoduše se spojí s ANO. Ve funkci ministra školství a vicepremiéra. Pokud by tedy zůstala jinak stejná sestava Fiala−Hamáček−Okamura apod.,“ dodává Klimeš.     

Víc si poslechněte v audiozáznamu. Ptal se Ondřej Konrád.

Spustit audio
autoři: Ondřej Konrád , Věra Luptáková | zdroj: Český rozhlas

Odebírat podcast

Související