Petr Holec: Klaus ml. tvrdí muziku. Chce i hlasy hospodských rváčů

Václav Klaus mladší zakládá hnutí Trikolóra
Václav Klaus mladší zakládá hnutí Trikolóra
0:00
/
0:00

Je to ironie. Zatímco jeho otec, bývalý prezident, premiér a šéf ODS Václav Klaus politiku vždy chápal ideologicky, jeho syn Václav Klaus ml. na to jde opačně.

Své nové hnutí Trikolóra buduje manažersky seshora a taky pro všechny lidi zprava i zleva včetně hospodských rváčů, jak řekl v rozhovoru pro deník Právo. Vlastně buduje další ANO, jen v malém. A právě hnutí premiéra Andreje Babiše může sebrat, ale i přidat potřebné hlasy k vládnutí.

Jiří Leschtina: Klausové táhnou do boje

Václav Klaus otec a syn

Po vyloučení Václava Klause mladšího z ODS reagoval jeho otec rychle a stručně: „Dříve či později musí vzniknout nová a skutečná pravicová strana.“

„My stojíme o hlasy lidí z vesnice, města, bohatých, chudých, vzdělaných, prostě všech. Nebudu ale zastírat, že naše srdce fandí pracovitým a činorodým lidem, co platí daně a uživí sebe a svou rodinu,“ řekl Klaus ml. Široké rozkročení Trikolóry ukazuje i výběr jejích krajských koordinátorů, jsou mezi nimi bývalý hejtman ODS, lidé ze Svobodných i Realistů, ale i bývalý člen ČSSD Karel Rajchl.

A nejen oni. Sympatie Klausovi ml. vyjádřil i šéf extrémistické DSSS Tomáš Vandas, který se prý s jeho názory shoduje „z devadesáti pěti procent“. Na Facebooku ho současně podpořil kardinál Dominik Duka.

Politický „kočkopes“, nazval by to nejspíš jeho otec, nyní garant zahraniční politiky Trikolóry. Jenže Klaus ml. chápe politiku pragmaticky a nikdy se netajil touhou po moci.

Trikolóra by se mohla hodit i ODS

Lukáš Jelínek: Rodí se Babišovi nový partner?

Václav Klaus mladší založil politické hnutí Trikolóra.

Nové strany a hnutí rostou jako houby po dešti. Ale ne každá se může chlubit zvučným jménem zakladatele.

V tom zůstává názorově konzistentní. „Já skutečně žádného voliče nekádruji a nikdo mi nesmrdí, a zrovna tak respektuju jejich zástupce ve Sněmovně. Nejsem Ježíš Kristus, abych soudil, kdo je kdo. S řadou lidí se shoduji,“ popisuje svůj politický styl.

Ve Sněmovně chce proto hlasovat s SPD i ODS nebo pro vyslovení nedůvěry vládě ANO a ČSSD. Ne však kvůli Babišovi, ale kvůli rozhazovačné politice ČSSD. Matematik Klaus ml. dobře ví, že nemusí hrát o velký počet voličů, aby bohatě dokázal maximalizovat zisk. Ostatně ANO nyní drží u moci ČSSD a KSČM, tedy dvě strany, které získaly v posledních sněmovních volbách zhruba 7 procent.

Na podobný volební zisk by mohla dosáhnout i Trikolóra, když díky slibu nižších daní pro živnostníky i zaměstnance sebere voliče ODS, zatímco na rétoriku proti EU může přetáhnout hlasy SPD, KSČM i ANO.

Jan Fingerland: Trikolóra, spíše radikální než konzervativní

Bývalý poslanec ODS Václav Klaus mladší (třetí zleva) představil svou novou politickou stranu Trikolóra - hnutí občanů

Česká pravice je zas o něco bohatší. Její řady rozšířilo politické hnutí Trikolóra, které se deklaruje jako konzervativní. Je to ovšem konzervatismus svého druhu.

A ČSSD, TOP 09, lidovci i STAN se v příštích volbách vůbec nemusí dostat do Sněmovny. V takové situaci může právě Klaus ml. sehrát roli tzv. kingmakera, který i s minimálním volebním ziskem korunuje příští vládu.

Tuhle roli dlouho hráli lidovci, kteří ochotně chodili do vlád s ODS i ČSSD a poté i s ANO. Podobnou ambici vládnout ukázal i Klaus ml. už po posledních sněmovních volbách, když byl pro vstup ODS do koalice s ANO.

Po příštích sněmovních volbách by se mu vládní sen mohl splnit a nejen díky ANO. Trikolóra by se mohla hodit i ODS, která ze svých řad Klause ml. letos vyloučila. Byl by to svého druhu comeback i pomsta v jednom.

Autor je komentátor Info.cz