Klaus ml.: Sociální sítě rozhodují volby, za narušení demokratické soutěže má hrozit vězení

31. leden 2019

Skupina poslanců vedená Václavem Klausem ml. (ODS) navrhuje zakázat mazaní komentářů na sociálních sítích. Viníkům by hrozila vysoká pokuta nebo i vězení.

Podle Klause ml. jsou na sociálních sítích vytlačovány konzervativní názory a naopak ty levicové mají zelenou. „Politika se dnes z velké části odehrává na sociálních sítích. Já tam mám přes 100 tisíc podporovatelů, což jsou dvě procenta českých voličů. Je to obrovský prostor, kde se rozhodují volby, a já chci, aby zůstal svobodný,“ deklaruje.

Karel Hvížďala: Václav Klaus mladší versus sociální sítě, Evropa a USA

Václav Klaus mladší z ODS během jednání Poslanecké sněmovny

Václav Klaus mladší v pondělí na semináři o svobodě slova v poslanecké sněmovně prohlásil, že chystá zákon, který by zakazoval sociálním sítím, jako je například Facebook či Twitter mazat kontroverzní příspěvky.

„Já jsem byl zablokován za to, že jsem napsal, že savci mají dvě pohlaví a dal jsem k tomu nějaký obrázek. Nikomu nezakazuji dávat na sociální sítě příspěvky, že savci mají 56 pohlaví,“ říká s tím, že na Facebooku existují skupiny udavačů, kteří nahlašují obsah.

Návrh zákona prý míří na provozovatele a správce velkých sociálních sítí nad 100 tisíc uživatelů, kterým podle něj hrozí až tříleté vězení, nikoli na jejich uživatele.

Zákon říká pouze to, že velké sociální sítě nemohou omezovat svobodu slova nad rámec českých zákonů a dobrých mravů.
Václav Klaus ml.

Poslanec Jan Farský (STAN) ovšem namítá, že definice správce v důvodové zprávě zahrnuje i uživatele. Za správce se totiž považují subjekty, které mohou zasahovat do podoby sociální sítě nebo platformy, respektive na ní probíhající diskuze. 

„Pan Klaus může na své stránce zasahovat do probíhající diskuze a mazat ji,“ zdůvodňuje Farský s tím, že jeho oponent tak často i činí.

Předloha je nesmyslná, zbytečná a nefunkční. Jediný účel je dostat pana Klause do médií a hrát hru o tom, že je snad zastáncem svobody slova, byť tento návrh ODS vede k cenzuře a omezí svobodu lidí.
Jan Farský

„Na soukromé osoby to nikterak nemíří. Uživatelé sociální sítí jako pan Farský, který tam má pět a půl podporovatelů, nebo já se 102 tisíci můžeme své stránky měnit, jak chceme,“ reaguje Klaus ml.

Ruská propaganda je nákaza, proti které je třeba se vakcinovat, říká senátor Fischer

Senátor Pavel Fisher

Evropa má před sebou volební rok. Hrozí, že volby do Evropského parlamentu, prezidentské a parlamentní volby na Ukrajině a v řadě dalších evropských států ovlivní Rusko?

Trestnost se podle něj týká věcí velkého veřejného zájmu, například pokud by Facebook krátce před volbami zablokoval stránku Starostů a nezávislých kvůli dezinformačnímu příspěvku.

„Považoval bych to za tak závažné porušení pravidel demokratické soutěže, že by za to hrozil trest odnětí svobody,“ dodává s tím, že drtivá většina méně závažných případů porušení svobody projevu by byla jen přestupkem.

Podle Farského ale Klaus i každý uživatel Facebooku při registraci souhlasil s jeho podmínkami. „Tam mimochodem je, že cokoliv se vyvěsí na Facebooku, stává se majetkem Facebooku, který to může kdykoli smazat. Teď se mu to nelíbí a chce začít moderovat soukromoprávní vztah,“ podotýká.

„Sociální sítě jsou normální byznys. Jde jim o zisk a k tomu je lidé musí užívat. A jednou z podmínek toho je, že nebudou totálně zapleveleny nesmysly,“ zdůrazňuje Farský.

autoři: Tomáš Pavlíček , ert
Spustit audio

Související