Transparentní mzdy? Byrokracie, míní podnikatel Jaroš. Srovná to vyjednávací podmínky, namítá europoslanec Peksa

22. listopad 2023

Firmy by podle chystané novely zákoníku práce měly zaměstnanci povinně dávat informaci ohledně platu a mezd kolegů na stejné pozici. Pomůže to ke zmírnění rozdílu v odměňování mužů a žen? „Věřím, že to zjednoduší vyjednávání o platech a pomůže ke zlepšení situace,“ tvrdí europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Je to pouze další byrokracie a administrativa,“ argumentuje podnikatel Josef Jaroš.

Zaměstnavatelé se obávají, že jim připravovaná novela zkomplikuje práci. „Podnikatel bude muset věnovat nějakou agendu na zodpovídání těchto dotazů – a i případným sporům, konfliktům,“ upozorňuje předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Josef Jaroš.

Směrnice ale nenavrhuje, aby se zaměstnanci dozvěděli přesnou výši mzdy svého kolegy. Zaměstnavatel bude mít pouze povinnost zveřejnit průměr platů na obdobných pozicích.

Čtěte také

„Zjednoduší to pozici pro vyjednávání o platu,“ namítá europoslanec Peksa. Upozorňuje, že poté budou vyjednávací podmínky mezi zaměstnavateli a zaměstnanci srovnané.

„Byrokracie a administrativa se na nás valí ze všech stran a v okamžiku, kdy se skřípěním zubů přijmeme konsolidační balíček a zvýšení daní, tak bychom neočekávali, že další krok, který na nás dopadne, bude opět administrativa,“ upozorňuje Jaroš.

Obavy o zvýšení množství administrativy jsou ale podle europoslance liché. „Naprostá většina podnikatelů má data v elektronické formě. V podstatě to znamená vyjet z účetnictví novou statistiku,“ oponuje Peksa.

Podle Jaroše to ale také naruší odměňování zaměstnanců podle výkonnosti. „Mzdu odvozujeme od produktivity. V okamžiku, kdy by byl tento nástroj opravdu implementován, nutilo by to zaměstnavatele upravovat mzdu i méně výkonným zaměstnancům.“

„Vzhledem k tomu, že se zveřejní jen průměr platů na dané pozici, neznamená to, že byste neměl možnost říct: ‚Franto, jsi méně efektivní než tvoji kolegové, takže dostáváš méně.‘ To je normální sdělení. Tato informace bude jen k dispozici,“ uzavírá europoslanec Peksa.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Jan Bumba. (repríza)

autoři: Jan Bumba , fos
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.