Digitalizace vyhladověním. Reformě státní správy může pomoct paušální snížení rozpočtu, tvrdí ekonom
Česká vláda finalizuje receptury diety pro státní správu. Její redukci vláda slíbila v programovém prohlášení a i přes zpoždění to vypadá, že bude jasno, které úředníky je možné propustit a které agendy zrušit. „Digitalizace a zefektivnění státní správy nesmí být založené na datové slepotě a musí vycházet z objektivního popisu stavu,“ upozorňuje ekonom a člen NERV Aleš Rod.
Minulý týden poradní skupina vlády NERV představila návrh na mapování administrativních procesů a agend veřejné správy. Jde o způsob, jakým stát provede kompletní analýzu na jednotlivých ministerstvech a úřadech tak, aby se jejich chod následně zefektivnil, odstranily se duplicity, které stojí zbytečné náklady jak finanční, tak lidské.
„Ve státní správě vzniká řada dokumentů, reportů, svodek, ale i analýz nebo prognóz, které dělají chytří lidé, pracují na nich velmi zodpovědně, ale my nedokážeme dobře vyhodnocovat, jestli jsou podkladem pro skutečné rozhodnutí nebo jestli je vůbec potřebujeme,“ vysvětluje ekonom Aleš Roda.
Čtěte také
Stát ve svých strukturách podle ekonoma financuje například řadu analytických oddělení, která odhadují ekonomické parametry jako roční růst HDP nebo nezaměstnanost.
„Všichni se ale nakonec řídí prognózami, které dělá ministerstvo financí, potažmo velké banky,“ dodává ekonom. Schopní lidé ze zrušených postů by podle něj našli snadno uplatnění jinde.
K tomu má přispět i digitalizace, která ale podle Roda nemá znamenat pouhé převedení dokumentů a formulářů do online podoby. Reforma se má postavit na takzvaném vyhladovění, kdy se paušálně seškrtne stanovené procento z rozpočtu a interní resort se na novou situaci adaptuje sám, zamýšlí NERV.
„Chceme také škrtat, protože nejsme schopni dohlédnout na detailní strukturu,“ upřesňuje Rod.
Zároveň ale zdůrazňuje potřebu hluboké analýzy agendy. „Digitalizace a zefektivnění státní správy musí vycházet z datové analýzy. Nesmí být založena na datové slepotě a musí vycházet z objektivního popisu stavu,“ uzavírá ekonom.
Inventura veřejné správy měla být původně hotová už na konci loňského roku. Kabinet ale termín posunul na konec roku letošního. Jak přesně fungování státu zefektivnit, tak není pořád jasné.
Poslechněte si celé Řečí peněz v audiozáznamu.
Související
-
Češi už téměř dva roky chudnou. Situace je závažná, shodují se odborníci. Nejvíce tratí ti nejchudší
Češi chudnou, což odráží pokles reálných mezd, který je nejdelší v naší historii. Diskutují Tomáš Kostelecký, Michael Škvrňák a Petr Hartman, moderuje Václav Pešička.
-
Další zdražování. Navýšení minimální mzdy bude silným inflačním impulsem, míní ekonom Marek
„Nacházíme se v poměrně složité ekonomické situaci. Pokud si ještě budeme podrážet nohy takovýmito opatřeními, tak nechci vidět ekonomiku EU za 10 let,“ tvrdí David Marek.
-
Euro je jednou z nejdůležitějších měn světa. Jaká jsou jeho rizika a výhody?
ČR teď většinu kritérií pro vstup do eurozóny nesplňuje, dlouhodobě je ale podle Skořepy pravděpodobně zase plnit budeme. Otázkou je, kdy se nám přijetí eura vyplatí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.