Totalitní seriály byly mocným nástrojem propagandy, a to včetně majora Zemana
Fenomén normalizačních seriálů mapuje celé září Měsíc majora Zemana. Televize totiž byla mocným nástrojem komunistické propagandy – a tím nejmocnějším byly seriály. Řada z nich se vysílá dodnes a stále má své věrné vyznavače. Proč to tak je, o tom v roce 2011 debatovali filmoví historikové Daniel Růžička a Petr Kopal, ptala se Kateřina Rathouská. Na webu poslouchejte jen do 13. října 2023.
Proč to tak je, o tom v roce 2011 debatovali filmoví historikové Daniel Růžička a Petr Kopal, ptala se Kateřina Rathouská. Na webu poslouchejte jen do 13. října 2023.
Související
-
KVÍZ: Jak dobře znáte seriál 30 případů majora Zemana
Jak to bylo doopravdy odkrývá pravou tvář komunistického kriminalisty a odhaluje pravdu o jeho boji s vnitřním i vnějším nepřítelem. Jak dobře si na seriál pamatujete?
-
Dobré filmové řemeslo se u majora Zemana dostalo do vleku lží, připomíná historik Michal Stehlík
Domácí nepřátelé podporoval podle tehdejšího vedení státu hlavně ten zlý Západ. Ve stejném duchu postupovali i tvůrci politického seriálu 30 případů majora Zemana.
-
O natáčení 30 případů majora Zemana rozhodovalo vnitro. I režiséra vybral ministr, říká historik
V lednu roku 1976 se objevil na televizních obrazovkách seriál 30 případů majora Zemana. Ve skutečnosti šlo o čistou manipulaci a propagandu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.