Tomáš Klvaňa: Führerovo evangelium

31. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Donald Trump, animace

Americký velitel sboru náčelníků štábů generál Mark Milley se v prosinci a lednu obával, že se tehdejší prezident Donald Trump pokusí zneužít vojáky k protiústavnímu převratu.

Společně s šéfem Trumpovy prezidentské kanceláře Markem Meadowsem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem se pravidelně informovali o Trumpových krocích, aby v případě potřeby zabránili nejhoršímu a zachránili americkou demokracii. Trump se v mezidobí po prohraných listopadových volbách, které ovšem za prohrané dodnes neuznal, a nedobrovolným odchodem z Bílého domu 20. ledna tohoto roku, zbavil ministra obrany a na vrcholná místa Pentagonu dosadil loajální kývaly. Snažil se také zbavit šéfky zpravodajské agentury CIA a hlavy vyšetřovacího úřadu FBI. To se mu ale také díky generálu Milleyemu nepodařilo.

Čtěte také

Vyplývá to z dramatické knihy dvou novinářů listu Washington Post Carol Leonnigové a Philipa Ruckera s názvem I Alone Can Fix It, která líčí poslední rok Trumpova mandátu. Asi nejpozoruhodnější pasáží knihy jsou postřehy generála Milleyho čtyři dny před lednovým útokem zfanatizovaného davu na budovu Kongresu při rozhovoru s podřízenými. Generál jim vysvětloval, že čelí stejnému typu lidí, proti kterým Spojené státy vedly druhou světovou válku, jak uvedl – hnědým košilím moderní éry. „Tohle je chvíle Reichstagu,“ řekl Milley a dodal: „Führerovo evangelium.“

Milley není žádná nervózní květinka ani postmoderní profesor z jakési mýtické newyorské kavárny. Vystudoval prestižní Columbia University a Massachusettský technologický institut, prošel válkami v Bosně, Iráku a Afghánistánu a je ověnčený řády a medailemi. Trump si ho do nejvyššího vojenského postu vybral sám. Jestliže se Milley na základě každodenních zkušeností s Trumpem nebojí přirovnávat jeho impulzy k těm, které před osmdesáti lety vykazovali nacisté, je mu třeba minimálně naslouchat.

Trump: Hitler udělal mnoho dobrého…

Čtěte také

Zmíněná kniha není jediná, která se teď objevila na trhu a líčí chaotický a nebezpečný závěr panování prezidenta, který se zcela jistě zapíše do dějin jako jeden z nejhorších, jako nebezpečí pro svobodu a ústavnost. Novinář Michael Wolff vydal knihu s titulem Landslide a Michael Bender knihu s názvem Frankly, We Did Win This Election (v překladu: Upřímně, tyto volby jsme vyhráli, což je pochopitelně citát samotného Trumpa po podzimních volbách).

Trump z nich vychází jako chaotický a nekompetentní muž, který některým souvislostem a danostem vlády v komplexní moderní demokracii prostě není schopen porozumět. To je asi klíčový poznatek všech tří knih. Trumpovo podcenění pandemie a neschopnost empatie, stejně jako politizace některých protiepidemických opatření měla za následek mnohem horší propad ekonomiky a mnohem více mrtvých, než bylo nutné.

V jedné pasáži Bender popisuje rozhovor generála Johna Kellyho, Trumpova šéfa kanceláře Bílého domu, s Trumpem na návštěvě v Evropě. Kelly se snažil prezidentovi vysvětlit souvislost mezi první světovou válkou a nástupem nacismu, když Trump namítl:

„Ale Hitler udělal spoustu dobrých věcí.“ Kelly na chvíli oněměl úžasem.

Tomáš Klvaňa, komentátor, profesor New York University Prague a bývalý mluvčí prezidenta

Leccos z Trumpova narcismu, neumětelství a nedostatku inteligence bylo vidět už během jeho úřadování, ale podrobný pohled za kulisy je k exprezidentovi devastující. V Kongresu právě zahájil práci zvláštní výbor Sněmovny, vyšetřující Tříkrálový útok na Kapitol. Jeho práci se teď většina Trumpových republikánů snaží zdiskreditovat. Není divu, že jsou z toho nervózní.

Autor působí na New York University Prague

Spustit audio

Související