Tomáš Klvaňa: Biden vyhrál, ale socialismus dostal úder
Pokud se nestane něco nevídaného, nastoupí tandem Joe Biden – Kamala Harrisová 20. ledna do Bílého domu a zahájí nové období demokratické vlády.
Biden nakonec vyhraje se solidním náskokem kolem pěti milionů hlasů a slušným rozdílem ve sboru volitelů. Je to sice rozdíl menší, než se čekalo, ale přesto mu dává dobrý mandát do následujících čtyř let.
Čtěte také
Demokratická strana si nevedla zdaleka tak dobře. Její náskok ve Sněmovně reprezentantů se povážlivě zmenší a osud Senátu, kde se čekalo vítězství demokratů, závisí na druhém kole dvou soubojů ve státě Georgia. Republikáni si také připsali několik důležitých vítězství na postech guvernérů a státních legislativ. Co to znamená?
Voličům se líbí mnohem víc Biden než jeho strana. Je dost příkladů volebních okresů, ve kterých vyhrál Biden v solidně republikánském prostředí a zároveň tam zvítězil republikánský kongresman. Američané tedy většinově nesedli na lep trumpovskému argumentu, že Biden bude loutka v rukou socialistů, ale to neznamená, že se progresivistického křídla Demokratické strany neobávají.
Středoví demokraté, kteří měli ve volbách velké problémy s výstředními nápady radikální levice, jako byla třeba snaha rozpustit policii, se už začínají ozývat a pokusí se odkázat krajní levici do patřičných mezí.
Středový prezident
Čtěte také
Blouznění některých levicových intelektuálů o tom, že Biden byl slabý kandidát, že měl vyhrát mnohem výrazněji, nebo dokonce že by si takový socialista Bernie Sanders vedl mnohem lépe, je přesně jen to – blouznění. Biden vedl ukázkovou kampaň bez chyb a zřejmě skóroval i v tak konzervativních státech, jakými jsou Georgia, Arizona a Nebraska. Myslí si snad kdokoliv, kdo zná americkou politickou scénu, že by tam měl Sanders nebo levicová profesorka Elizabeth Warrenová jakoukoliv šanci? Myslí si snad, že by se na jejich stranu postavila velká část Bidenových republikánů, kteří pomohli demokratům k návratu do Bílého domu?
Drobný příklad z Kalifornie, s velkou převahou demokratického státu, kde jsou už nějaký čas republikáni beznadějně politicky mrtví: Voliči tam v referendu právě odmítli uzákonit zvýhodnění rasových menšin, takzvanou affirmative action, a stejně tak odmítli požadavek, aby firmy jako Uber musely svým smluvním partnerům dát status zaměstnanců se všemi benefity a pojištěním. Ono to zní velmi dobře, ale také to výrazně zdraží pracovní sílu. Amerika prostě není socialistická země, a to ani v „super-woke“ Kalifornii.
Biden a Harrisová budou úspěšní, pokud budou vládnout z politického středu, pokud udrží širokou koalici od levého středu po střed pravý. Pokud se posunou doleva a na scénu se vrátí proto-komunistické nápady z demokratických primárek, jako třeba ten, ve kterém by se v rámci ekologického plánu Green New Deal každému Američanovi zaručilo právo na dobře placenou práci, skončí jejich mandát fiaskem.
Autor působí na New York University Prague
Související
-
Tomáš Klvaňa: Kamala Harrisová se představila na prezidentském pódiu
Debaty viceprezidentských kandidátů ve Spojených státech bývají zdvořilostní záležitostí, na které se většinou zapomene ještě rychleji, než o nich média stačí poreferovat.
-
Jiří Leschtina: České poučení z amerických voleb
Z vyrovnané volební bitvy v USA to vyplývá jednoznačně: Triumf protitrumpovského odporu se nekonal.
-
Prezidentské volby prohloubily rozkol v americké společnosti, Trumpův populismus oslovil i menšiny
Jediná větší demografická skupina, u které prezident ztratil, jsou naopak běloši. Je to tedy podivná „nadřazenost bílé rasy“, když se víc zamlouvá menšinovým voličům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.