Matěj Schneider: I jestli nakonec opravdu vyhraje Biden, Spojené státy Trumpa neodmítly

5. listopad 2020

Výsledky amerických voleb ještě nejsou ani stoprocentně jisté. Už teď je ale jasné, že jestli Američané doufali, že jim volby přinesou jakékoliv rozhřešení, nestane se tak.

V několika státech se dopočítávají hlasy a vzhledem k možným přepočtům a soudním přím se může oficiální výsledek ještě nějakou dobu táhnout.

Čtěte také

Čím déle se hlasy sčítají, tím více se ale zdá, že vítězem bude nakonec demokrat Joe Biden. Trump a jeho stoupenci tvrdí, že Bidenovo zvolení by znamenalo bezmála nástup socialismu, ale to k odmítnutí demokratů rozhodujícím množstvím voličů, zdá se, nestačilo. Už teď je jasné, že podobně jako Hillary Clintonová dostal Biden o několik milionů hlasů více než Trump. Na rozdíl od ní mu to ale dost možná bude stačit.

Na druhou stranu ale rozhodně nejde říct, že by Američané odmítli Trumpa. I úřadující prezident totiž obdržel o několik milionů hlasů více než minule. Radost může mít především ze solidního výsledku mezi hispánskými voliči, který boří narativ demokratů, podle něhož by Trumpa tito voliči měli odmítnout kvůli jeho drsné protiimigrační rétorice.

Trump se pak v noci z úterý na středu dopředu prohlásil vítězem. „Upřímně řečeno, volby jsme vyhráli,“ řekl na tiskové konferenci v situaci, kdy ještě nebylo dopočítáno. V průběžných výsledcích v několika klíčových státech totiž v tu chvíli vedl. Americký prezident by si možná přál zastavit počítání, je ale zjevné, že pro to nemá podporu od většiny ostatních republikánů.

Trump nikam nezmizí

Opatrněji se o výsledku vyjadřoval i jeho viceprezident Mike Pence. Bývalý republikánský guvernér Wisconsinu Scott Walker naznačoval, že vynucení přepočtu v jeho státě Trumpovi asi moc nepomůže: v minulých podobných situacích se tu přepočítávaly volby s rozdílem několika stovek hlasů. Tentokrát je rozdíl přes 20 tisíc.

Čtěte také

„Strana se evidentně rozhodla, že většina v Senátu je pro její účely dostačující,“ komentoval situaci americký politolog Corey Robin. Z toho vyplývá největší problém demokratů. Ti totiž doufali, že posílí svou pozici ve Sněmovně reprezentantů a snad i získají většinu v Senátu.

Podle aktuálních výsledků ale Senát nezískají a v dolní komoře sice udrží většinu, ale slabší, než jakou disponovali poslední dva roky. I jestli Biden skutečně vyhraje prezidentské volby, bude tak mít v úřadě značně omezené možnosti. Republikánský Senát mu bude házet klacky pod nohy na každém kroku a nejvyšší soud s nově dosazenou Amy Coneyovou Barrettovou mu také nebude nakloněn.

Výsledek voleb naznačuje, že Spojené státy se zasekly v jakémsi mezistavu a minimálně dva roky v něm setrvají. I jestli Trump skutečně volby prohraje, nikam najednou nezmizí. Pokud si někteří republikánští politici malují budoucnost své strany po Trumpovi, zatím doufají planě. Pokud nakonec kapituluje, nic mu totiž nebrání v tom, aby případně za čtyři kandidoval znovu.

Autor je publicista

Spustit audio