Thajsku vládne už třetí člen miliardářské rodiny Šinawatrů. I Paetongtarn může svrhnout armáda

25. září 2024

Asi není na světě jiná země, která má ve svých moderních dějinách tolik státních převratů, jako Thajsko. První zažilo království v roce 1932, dodnes jich bylo už 28 – některé úspěšné, jiné nedokonané. V průměru je to jednou za 2,5 let, kdy armáda vyhlásí výjimečný stav, zatkne premiéra, ministry a po krátkém domácím vězení musejí všichni podepsat abdikaci.

Vláda i parlament jsou rozpuštěny a šéf armády dočasně přebírá jejich pravomoci. Ústavní krize končí ve chvíli, kdy generál odjíždí ke králi a žádá ho o vypsání nových voleb. Ten mu vyhoví, domluví se volební termín a život v Thajsku se vrací po několika týdnech k normálu.

Čtěte také

V roce 2014 to potkalo expremiérku Jinglak Šinawatrovou. Její útěk z Thajska připomínal špionážní thriller. Soud rozhodl, že ceny, za které stát vykupoval od farmářů rýži, byly nadhodnocené – státní pokladna tak přišla o řádově desítky milionů dolarů.

A za to je v Thajsku až pět let vězení. Expremiérka na doručení rozsudku nečekala a tajně v noci, v doprovodu své osobní ochranky, přešla v džungli thajskou hranici do sousední Kambodži. Pak odletěla do Dubaje za svým bratrem Taksinem.

O několik týdnů později začali zahraniční novináři spekulovat, že akční útěk byl ve skutečnosti poklidným odchodem, o kterém armáda věděla a v tichosti s ním souhlasila. Protože hrozilo, že sympatizanti a voliči Šinawatrové rozpoutají v ulicích Bangkoku další masívní protesty.

Čtěte také

Volby v květnu roku 2023 drtivě vyhrála prodemokratická opozice. Složitý volební systém nakonec vynesl do premiérského křesla miliardáře a realitního makléře Sríttchu Tchavisina. Vydržel rok, než ho předseda ústavního soudu odvolal z funkce. Odvolání navrhla skupina senátorů, protože do funkce jednoho z ministrů premiér jmenoval soudem potrestaného právníka – to je tam ale v rozporu s ústavou i etikou.

Tchavisin přijal verdikt velmi klidně, nástupce dlouho nehledal – bylo totiž jasné, že vzejde ze stejné strany jménem Thajsko Thajcům, která šla v posledních letech od vítězství k vítězství.

Další člen rodiny Šinawatrů

Strana navrhla do premiérského křesla dalšího člena rodiny Šinawatrů. Tentokrát 37letou Petongtán (anglicky Paetongtarn Shinawatra) – podnikatelku a dceru dobře známého expremiéra Taksina Šinawatry, který v čele vlády skončil také po vojenském převratu. 

Čtěte také

V jednom z prvních rozhovorů pro singapurský zpravodajský kanál The Straits Times řekla: „Je mi 37 let, nemyslím si, že jsem na politiku příliš mladá, jak tvrdí moji oponenti. Je to tak akorát, abych už dokázala své zemi pomoct.“

„Proč bych se měla bát, že mé působení v premiérském křesle skončí tak, jak vláda mého otce a tety? Ano, jejich vládu ukončila armáda vojenským převratem, ale za ten přece nemůžu. Moje rodina byla obětí těchto událostí, já se dívám se dopředu a doufám, že se to už nikdy nebude opakovat,“ dodala.

Nová a nejmladší ministerská předsedkyně v historii země je navzdory svému mládí už dolarovou miliardářkou. I ona zbohatla podnikáním v telekomunikacích. Stejně jako její teta a odvolaná expremiérka Jinglak Šinawatrová, i ona klade důraz na sjednocení rozdělené společnosti.

Čtěte také

„Naši oponenti tvrdí, že země je rozdělena, také to vidím. Ale důvodem rozpolcenosti není naše rodina Šinawatrů. Dva převraty, které odstranily z politiky oba mé příbuzné, přišly proto, že určité skupiny lidí v Thajsku nedostaly, co chtěly. Ale my se díváme dopředu, Thajci se musí dívat do budoucnosti a ne se pořád ohlížet za sebe,“ uzavřela premiérka.

Thajcům pak chce dát naději – na právní stát i na spravedlivé a transparentní volby. Jak konkrétně to chce absolventka thajských i amerických univerzit dosáhnout, není jasné.

Armáda se stáhla, zatím

Z vrcholné thajské politiky se sice už definitivně stáhl obávaný generál Prajutch Čan-Oča, vliv armády je ale stále rozhodující. Po posledních volbách například dokázala prosadit takové podmínky pro vítěze, že je prakticky nikdy nemohli splnit a museli přizvat polovojenské strany k sestavení vlády i parlamentu.

Čtěte také

Krátce po jmenování nové premiérky se objevují spekulace, že i ona bude pouhou správkyní obrovského majetku svého otce. Armáda kontroluje prakticky veškerý, prosperující byznys v zemi a chladné vztahy s rodinou Šinawatrů nástupem dalšího jejího člena do premiérského křesla, rozhodně neroztají.

Proč řeší polovojenská vláda politické krize tak radikálně? A co znamená pro politiku 70milionové země návrat rodiny Šinawatrů do premiérského křesla? Poslechněte si celé Zaostřeno Davida Jakše v audiozáznamu.

autoři: David Jakš , lup
Spustit audio

Související