Jan Bednář: Thajsko na obrácené straně planety
V neděli 2. února se v Thajsku uskutečnily netrpělivě očekávané předčasné parlamentní volby. Opozice si na podzim loňského roku vypsání předčasných voleb vynutila dramatickými protestními demonstracemi, namířenými proti nynější thajské vládě premiérky Jinglak Šinavatrové.
Její další kroky ale ve svých důsledcích znamenají, že ani tyto volby zřejmě situaci - v této nám tolik vzdálené asijské zemi neuklidní a nevyřeší. Měly by šanci něco změnit, kdyby proběhly „normálně“ a v klidu, ale to se naneštěstí nestalo.
Opozice se rozhodla volby bojkotovat a narušovat. Asi pětina volebních obvodů tak nakonec nemá volební výsledky a bude muset hlasování opakovat. To, se všemi přípravami, může trvat jistě několik měsíců. A do té doby bude muset vládnout dál kabinet dosavadní premiérky Šinavatrové, kterou opozice tak zásadně odmítá. A z téhož důvodu budou asi pokračovat i demonstrace.
Při pohledu zvenčí by Thajsko mohlo dobře posloužit jako odstrašující příklad špatně fungující demokracie. Opozice a vládní strana se tam navzájem vůbec netolerují – a to ani do té míry, aby se domluvily na tom, jak se dostat z dlouho trvající politické krize. Opozice přitom není tak silná, aby vládu svrhla, ale zase není ani tak slabá, aby jí nemohla efektivně bránit ve spravování země.
Před třemi lety zažilo Thajsko krvavé protivládní protesty a vláda se nakonec vyměnila. Dnes ale každou chvíli jakoby násilné střety mezi vládou a opozicí hrozily znovu. Je-li totiž jediným cílem opozice svrhnout vládu, ani se zřejmě nedá nic jiného očekávat.
Politické nepokoje pak mají i ekonomické následky. Čína dnes oznámila, že ruší dohodu o nákupu thajské rýže v objemu jednoho milionu dvou set tisíc tun kvůli tomu, že premiérka Šinavatrová se dostala do podezření z korupce v souvislosti právě s tímto obchodem. To může mít devastující účinky na thajské hospodářství.
„Čína ztratila důvěru pro obchodování s námi,“ ohlásil dnes thajský ministr zahraničního obchodu s tím, že proti-korupční komise zahájila vyšetřování dohod mezi Thajskem a Čínou.
Výsledkem neřešitelné situace bude tak nejspíš trvalá paralýza thajské politiky i ekonomiky – až do doby nějakého zásadního zvratu. Těch ale Thajsko zažilo v minulosti už víc a klid nikdy neměl dlouhé trvání.
Zdá se tak pravděpodobné, že období nestability v této od nás odvrácené části světa bude nadále pokračovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.