Ten třetí v příběhu Vrbaty a Hanče. Emerich Rath chtěl umět všechny sporty a nikdy se nevzdával

10. duben 2023

Člověk s neuvěřitelným životním příběhem Emerich Rath byl všestranným sportovcem, olympionikem, trampem i zručným obchodníkem se sportovními potřebami. Jeho jméno se po řadě let začíná vracet do veřejného prostoru, odkud během druhé poloviny minulého století prakticky zmizelo. Repríza pořadu Téma Plus přibližuje úspěchy i pády jedné z výrazných postav české historie.

Emerich Rath se narodil v roce 1883 v Praze do rodiny ševce. Brzy se ovšem přestěhovali do Broumova, kde jeho otec sehnal práci. Přestože se Emerich později stává vrcholovým sportovcem, známky z tělocviku výborné neměl.

Emerich Rath jako náčelník Siouxů

Ještě jako žák měšťanské školy dostal první lyže a stal se tak průkopníkem lyžování v tamním regionu, protože první lyže do Čech dovezl hrabě Jan Harrach z Norska pouhé čtyři roky předtím.

Co dělalo Emericha Ratha výjimečným, byl úctyhodný počet různých sportovních disciplín, kterým se za života věnoval. Byly jich desítky a zejména na začátku 20. století v nich vítězil na evropské úrovni. V Německu byl nazýván „králem dálkového pochodu s armádní výzbrojí,“ v tomto závodě zvítězil jedenáctkrát, z toho čtyřikrát v Berlíně v závodě na 50 kilometrů.

Legendární obchod Na Příkopech

Emerich Rath v Krakově v roce 1913

Na přelomu 19. a 20. století pracoval Emerich Rath v Praze v různých firmách, kde sbíral zkušenosti jako příručí nebo prodavač, mimo jiné v železářství U Rotta.

Nakonec nejvíc proslul svým obchodem se sportovními potřebami v ulici Na Příkopě. Obchod se stal legendárním i díky tomu, že tam chodily generace zákazníků a prodejna nabízela nedostupné sportovní nebo trampské zboží.

Provozovnu zavřeli až komunisté v padesátých letech. A Emerich, obviněný z propagace západního stylu života, strávil rok ve vězení. Následně byl s komunisty vyměřeným minimálním důchodem nucen pracovat jako metař a vykonávat pomocné práce.

Hanč a Vrbata a další záchranné akce

Jméno Emericha Ratha je hojně skloňováno také v souvislosti s lyžařským závodem z roku 1913, kdy ve špatném počasí zemřeli ve vánici Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Méně se už ví, že jedním z odvážných, kteří se je snažili zachránit, byl právě Rath.

Další záchranné operace se účastnil také v Alpách během první světové války.

Pražský Němec

Rathův osud poznamenal jeho německý původ. Vztahy mezi Čechy a Němci nebyly v tehdejším Rakousku-Uhersku ideální. Emerich mluvil plynně česky i německy a ovládal řadu dalších jazyků, během života procestoval většinu evropských zemí.

Emerich Rath v pozdějším věku

S příchodem roku 1918 získal československé občanství a během druhé světové války se projevoval výrazně antifašisticky. Pomáhal skrývat židovského občana a ocitl se i v hledáčku gestapa.

O Emerichu Rathovi dosud nevyšla česky ucelená publikace, své vzpomínky přitom sepsal do knihy Der Gepäckmarsch über 50 km und warum ich siegte.

I díky ní a hostům pořadu jsme se po jeho stopách vydali v pořadu Téma Plus.

autoři: František Šedivý , Radim Štícha
Spustit audio

Související