Ten třetí v příběhu Vrbaty a Hanče. Emerich Rath chtěl umět všechny sporty a nikdy se nevzdával
Člověk s neuvěřitelným životním příběhem Emerich Rath byl všestranným sportovcem, olympionikem, trampem i zručným obchodníkem se sportovními potřebami. Jeho jméno se po řadě let začíná vracet do veřejného prostoru, odkud během druhé poloviny minulého století prakticky zmizelo. Repríza pořadu Téma Plus přibližuje úspěchy i pády jedné z výrazných postav české historie.
Emerich Rath se narodil v roce 1883 v Praze do rodiny ševce. Brzy se ovšem přestěhovali do Broumova, kde jeho otec sehnal práci. Přestože se Emerich později stává vrcholovým sportovcem, známky z tělocviku výborné neměl.
Ještě jako žák měšťanské školy dostal první lyže a stal se tak průkopníkem lyžování v tamním regionu, protože první lyže do Čech dovezl hrabě Jan Harrach z Norska pouhé čtyři roky předtím.
Co dělalo Emericha Ratha výjimečným, byl úctyhodný počet různých sportovních disciplín, kterým se za života věnoval. Byly jich desítky a zejména na začátku 20. století v nich vítězil na evropské úrovni. V Německu byl nazýván „králem dálkového pochodu s armádní výzbrojí,“ v tomto závodě zvítězil jedenáctkrát, z toho čtyřikrát v Berlíně v závodě na 50 kilometrů.
Legendární obchod Na Příkopech
Na přelomu 19. a 20. století pracoval Emerich Rath v Praze v různých firmách, kde sbíral zkušenosti jako příručí nebo prodavač, mimo jiné v železářství U Rotta.
Nakonec nejvíc proslul svým obchodem se sportovními potřebami v ulici Na Příkopě. Obchod se stal legendárním i díky tomu, že tam chodily generace zákazníků a prodejna nabízela nedostupné sportovní nebo trampské zboží.
Provozovnu zavřeli až komunisté v padesátých letech. A Emerich, obviněný z propagace západního stylu života, strávil rok ve vězení. Následně byl s komunisty vyměřeným minimálním důchodem nucen pracovat jako metař a vykonávat pomocné práce.
Hanč a Vrbata a další záchranné akce
Jméno Emericha Ratha je hojně skloňováno také v souvislosti s lyžařským závodem z roku 1913, kdy ve špatném počasí zemřeli ve vánici Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Méně se už ví, že jedním z odvážných, kteří se je snažili zachránit, byl právě Rath.
Další záchranné operace se účastnil také v Alpách během první světové války.
Pražský Němec
Rathův osud poznamenal jeho německý původ. Vztahy mezi Čechy a Němci nebyly v tehdejším Rakousku-Uhersku ideální. Emerich mluvil plynně česky i německy a ovládal řadu dalších jazyků, během života procestoval většinu evropských zemí.
S příchodem roku 1918 získal československé občanství a během druhé světové války se projevoval výrazně antifašisticky. Pomáhal skrývat židovského občana a ocitl se i v hledáčku gestapa.
O Emerichu Rathovi dosud nevyšla česky ucelená publikace, své vzpomínky přitom sepsal do knihy Der Gepäckmarsch über 50 km und warum ich siegte.
I díky ní a hostům pořadu jsme se po jeho stopách vydali v pořadu Téma Plus.
Související
-
Mám rád hraniční situace a výstup z komfortní zóny vyhledávám, říká režisér Tomáš Hodan
Točil dokumenty o Zakarpatské Ukrajině, Haně Hegerové, ale teď, když se jako režisér postavil na plac s vlastním scénářem, se cítí tak, jak si představoval během studií.
-
Hanč a Vrbata znovu ve filmu. Poslední závod líčí i hrdinství, které poválečné zpracování vynechalo
Příběh o přátelství, odvaze, ale i sportu a nevyzpytatelném počasí v horách česko-německého pohraničí přinese film Poslední závod.