Stovky slonů v Botswaně mohly být úmyslně otráveny, myslí si vedoucí projektu Safe Elephants
Na severu Botswany uhynulo více než 400 slonů. Příčiny hromadného úmrtí velkých savců jsou zatím nejasné. Informace by mohla přinést analýza biologických vzorků.
V minulých týdnech byly v africké Botswaně nalezeny stovky mrtvých slonů. Jejich těla se nacházela blízko vody a podle odborníků by tedy mohlo jít o otravu. Jiná uhynulá zvířata nicméně v místech nalezena nebyla.
Pozůstatky slonů nyní důkladně zkoumají vědci v laboratořích. Zjistit se snaží hlavně příčinu úmrtí, která stále není jasná.
Zabíjeli pytláci?
Slonovina je jedním z artiklů, pro které pytláci slony často loví. Uhynulým zvířatům v Botswaně ale kly zůstaly. Přesto je podle Artura Sniegona z projektu Safe Elephants zatím příliš brzy pytláky zcela vyloučit:
„Mohlo by se stát, že pytláci nějak plošně zacílí na slony jedem, který dosud nebyl odhalen. Na druhou stranu to nejsou jen oni, kdo na slony cílí.“
Sniegon naráží na problémy s pustošením úrody, které trápí místní zemědělce. Na severu Botswany totiž žije kolem 130 000 slonů. Ti často dosáhnou zemědělských ploch, kde působí škody.
Související
-
Jak se na jihoafrické biodiverzitě podílejí sloni?
Budeme také poslouchat zvuky netopýrů a zjistíme, nakolik je český výzkum v Krugerově národním parku rozsáhlý. Host: Čestmír Klos, moderuje: Ondřej Novák.
-
Sloni a velryby mají štít proti rakovině. Chrání je gen, který má i člověk
Sloní úmrtnost na rakovinu je pouze pětiprocentní, zatímco u lidí představuje až pětadvacet procent.
-
O slonech, kteří kultivují prales, velkém loku komára a rodičovství hrobaříků
Hosté: entomolog Jan Šobotník, tropický ekolog Ondřej Sedláček a herec Igor Bareš. Moderuje Martina Mašková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.