Štěstí je v tom, jak dovedeme sami se sebou zacházet. Investujte do duševního zdraví, radí šéf NÚDZ Winkler

28. říjen 2021

Každý máme duševní zdraví, které do velké míry podmiňuje to, jak kvalitní život prožíváme, jak jsme schopni vnímat štěstí, radost, krásu, naplnění vztahy a jak jsme schopni realizovat svůj potenciál, vysvětluje ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. „Svět se mění daleko rychleji, než jsme schopni to zpracovat,“ připouští. „Stresory, které se objevily v posledních dvaceti padesáti letech, jsou obrovské a ještě jsme na ně nestihli zareagovat.“

Jako empirický důkaz uvádí Winkler to, že na našich školách není vzdělávání v oblasti duševního zdraví. „Duševní gramotnost, sociálně-emoční učení je základním prvkem curricula, které by mělo každé dítě dostat,“ apeluje.

Čtěte také

O nezbytnosti tohoto vzdělání podle něj svědčí statistická data. „Když se podíváme na zátěž způsobovanou všemi onemocněními dohromady, zdravotní i ekonomickou, tak je vidět, jak proporce, kterou zabírají dušení onemocnění ve vztahu k jiným onemocnění, roste.“ 

„Deprese je dnes vedoucí příčina disability, a to celosvětově. Se stárnutím populace se demence stávají velmi významnou skupinou onemocnění, které přispívají ke globální zátěži za onemocnění. A psychózy, ačkoliv nejsou tak časté, jsou vysoce nákladné a velmi dopadají na kvalitu života lidí, kteří toto onemocnění mají.“

Každý třetí

Ředitel se domnívá, že přibližně každý třetí člověk u nás si v minulém pandemickém roce prošel nějakým obdobím, které bylo doprovázeno symptomy, které bychom už mohli diagnostikovat jako duševní onemocnění.

Čtěte také

„Jako společnost jsme se změnili. Já mám drtivou většinu schůzek online, což na mě klade ještě vyšší psychické nároky a ještě větší míru stresu než fyzické schůzky – protože jedna skončí a hned začíná další. Svět se změnil, skokově, a to samozřejmě bude mít svoje implikace,“ předpovídá Winkler. 

Podle něj by se zdravý člověk měl umět vyrovnat s vlastními emocemi včetně těch, které jsou mu nepříjemné. „Není nezdravé mít nepříjemné a těžké emoce. Je ale nezdravé neumět se s nimi vypořádat.“

Toto vypořádání samozřejmě závisí na konkrétní situaci, dodává ředitel. „Pokud emoce spustilo něco, co je mimo moji kontrolu, tak pomůže už to, že si uvědomím, že s tím nemohu nic dělat. Samozřejmě že se to jednoduše povídá, ale vyžaduje to nějakou průpravu, učení se.“ 

Vyzval bych občany, ať investují do svého duševního zdraví, protože to je něco, co velmi ovlivňuje jejich kvalitu života.
Petr Winkler

„Vyzval bych občany, ať investují do svého duševního zdraví, protože to je něco, co velmi ovlivňuje jejich kvalitu života. Z velké části to dnes není o tom mít se materiálně lépe. Ale naše štěstí právě spočívá právě v tom, jak dovedeme sami se sebou zacházet a reagovat na podněty, které k nám přicházejí, jak dovedeme o sebe pečovat.“

Čtěte také

Winkler připouští, že je možné zvládnout lecjaké symptomy duševních onemocnění samostatně, bez odborné péče. „A mnoho lidí to zřejmě zvládá. Vidíme, že velká část populace se neléčí, a přesto životem nějak prochází.“

„Ale také je dobré se zamyslet, co to znamená, že to někdo zvládá. Je důležité, jak trávím svůj životní čas a zda neztrácím příliš mnoho kvality života tím, že se vše snažím zvládat sám,“ připomíná možnost využít péče profesionálů v oblasti duševního zdraví Petr Winkler. 

Co je to vlastně duševní zdraví a duševní gramotnost? Změnil se pohled společnosti na duševně nemocné? Jak se na duševní zdravím projevila pandemie covidu-19?

Poslechněte si celé Leonardo Plus, připravila ho Eva Kézrová.

autoři: Eva Kézrová , oci
Spustit audio

Související