Státy se dnes dobývají volbami a dezinformace jsou atraktivnější než pravda, varuje poslanec Farský
Všechny strany zastoupené ve sněmovně už mají svého člena v nově vznikající Stálé komise pro hybridní hrozby. Ta se sejde poprvé v září, pozornost chce věnovat hlavně podzimním krajským volbám nebo bezpečnosti 5G sítí.
„Státy už se dnes nedobývají tanky, ale volbami,“ vysvětluje důvod vzniku komise její člen, poslanec Jan Farský (STAN). Každé volby jsou podle něj rizikem, že dojde k nějaké manipulaci, která ovlivní nálady občanů. „Ti pak mění své preference a může dojít až k tomu, že se stát cizí mocnosti v podstatě odevzdá sám.“
Čtěte také
Hybridní hrozby propojují různé metody, jak protivníka oslabit. Útočník nevyužívá pouze zbraně, ale spoléhá i například na dezinformace nebo kyberútoky.
Farský proto ve vysílání Plusu zdůraznil, že právě dezinformace mohou vést ke ztrátě důvěry v jakýkoli informační zdroj.
„Je potřeba si uvědomit, že žijeme v době, která netrpí nedostatkem informací, ale naopak jejich přemírou. Ke každému tématu dostanete několik variant, které jsou i zcela protichůdné. Když se budete chtít podívat, co se stalo 11. září v Americe, tak najdete, jak to zinscenovala CIA, výpovědi profesorů, jak si to Američané udělali sami, najdete i důkazy úplně naopak, že se na to připravila Al-Káida,“ popisuje Farský.
A dodává: „Dezinformace nejsou primárně lži. Ale jde o to, že lidé ztratí důvěru v jakékoli informační zdroje, včetně těch veřejnoprávních. A jsou schopní je nahradit informačními kanály typu Sputnik, Aeronet, protože tu informaci zabalí hezky,“ upozorňuje.
Dezinformace mají výhodu oproti pravdě: většinou jsou atraktivnější, chytlavější, máte pocit exkluzivity. Říká se, že dezinformace se přirozeně šíří až sedmkrát rychleji než pravda, protože ta je ve finále nudná, nezajímavá a je složité ji dokládat.
Jan Farský
Další člen komise Pavel Jelínek (SPD) se domnívá, že pro ochranu voleb je nejdůležitější naučit občany zorientovat se v tom, co jim který politický subjekt nabízí a rozpoznat lživou informaci od pravdivé.
Právě k tomu by přitom měla přispět nová komise. „Musíme definovat hybridní hrozby a případně umožnit nějakou legislativní změnu,“ shrnuje Jelínek. Jako jednu z variant osvěty vidí třeba vysvětlovací kampaň ve sdělovacích prostředcích.
Přímý kontakt s legislativou
Přidanou hodnotou Stálé komise pro hybridní hrozby je úzký kontakt s legislativou, myslí si Jan Farský. Ten by měl umožnit rychlou cestu k potřebným změnám zákonů. Ovšem vznik další zastřešující instituce už vnímá jako nadbytečný krok:
Čtěte také
„Nevidím jako zcela nezbytné, abychom všechno řešili vznikem dalších úřadů. Máme Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), Národní bezpečnostní úřad (MBU), Bezpečnostní informační službu (BIS), odbor na ministerstvu vnitra a věnuje se tomu i vojenské zpravodajství…"
Například strategii pro hybridní hrozby má zpracovat ministerstvo obrany. Za úkol to má od roku 2016, kdy vláda schválila takzvaný Audit národní bezpečnosti. Strategie ale stále chybí, podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) se na ní pracuje.
Celou analýzu si můžete poslechnout na audiozáznamu, moderuje Martina Mašková.
Související
-
Reportérka ČRo o varování NÚKIB: Zdravotníci mají teď v ruce papír, že kyberbezpečnost je důležitá
Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Českého rozhlasu a autorkou podcastu Cookies Janou Magdoňovou.
-
Čínské technologie by klidně mohly samy vypnout celou naši energetickou síť, varuje poslanec Profant
Jak vážně brát varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)? Ještě před Vánocemi totiž vydal varování před čínskými firmami Huawei a ZTE.
-
U „smart“ spotřebičů je bezpečnost na posledním nebo předposledním místě, tvrdí IT expert
Odborník na kyberbezpečnost Karel Obluk upozorňuje, že chytré spotřebiče jsou často špatně zabezpečené. Moderuje Martin Srb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka