U „smart“ spotřebičů je bezpečnost na posledním nebo předposledním místě, tvrdí IT expert

28. červen 2020

Kybernetický zločin nezastavila ani pandemie koronaviru, jak ukazují případy napadených zdravotnických zařízení. Ohroženi jsou ale i obyčejní uživatelé, kdy k hrozbám spamu, phishingu a podobným přibylo nebezpečí spojené s takzvanými smart zařízeními a chytrou domácností.

„Finský bezpečnostní expert Mikko Hyppönen formuloval z legrace zákon: Když vám někdo řekne, že má chytrý spotřebič, můžete to číst, že má spotřebič, který není dostatečně zabezpečený,“ říká ve Studiu Leonardo investor v oblasti informačních technologií Karel Obluk.

Chytrá domácnost

U většiny chytrých praček či ledniček je funkce připojení k internetu dodělávána jakoby navíc. „Takže této části nevěnují výrobci tolik pozornosti, nedávají na to tolik peněz, takže zabezpečení je buď na posledním nebo předposledním místě.“

Proto také tyto spotřebiče bývají ve většině případů velmi špatně zabezpečeny. „A i když nějaké zabezpečení mají, tak sami uživatelé si neuvědomí, že je toto zařízení připojeno k internetu a je to vlastně plnohodnotný počítač v jejich domácí síti.“

Například chytré elektronické chůvičky byly a jsou oblíbeným cílem hackerů, protože byly snadno napadnutelné, takže útočníci mohli dítě nejen sledovat a poslouchat, ale i k němu mluvit... Tyto případy se staly a vše pramení jen z toho, že zabezpečení není dostatečné.
Karel Obluk

Uživatelé většinou nevěnují pozornost tomu, že by měli změnit heslo, které chytrý spotřebič má, nebo upravit zabezpečení domácí sítě tak, aby přístroj byl izolován a nemohl posílat data zpátky na internet.

„Počítače ve větších zařízeních jsou v podstatě velice výkonné, varuje na Plusu Obluk. Mají dostatečný výkon na to poslat mail. A také mívají často zabudovaný mikrofon nebo reproduktor.“

Opatrnost a selský rozum

Odhalit, že je zařízení napadeno, není jednoduché, zvlášť u chytrých spotřebičů. „Člověk, který není odborníkem, se k těmto zařízením tak jednoduše připojit nedokáže a podívat se, jestli je všechno v pořádku a jestli přístroj nedělá něco navíc.“

V tu chvíli nastupují různé programy, produkty, krabičky, které lze instalovat do domácí sítě a kterými se výrobci snaží, lépe nebo hůře, zvyšovat její zabezpečení. „Typicky tato zařízení sledují, co se na domácí síti děje a jestli je to normální.“

„Takže zjistí třeba, že z ledničky odcházejí maily nebo že je u ní příliš velký síťový provoz. Pokud něco takového detekují, mohou to zablokovat nebo vás upozornit a pomoci vám s nastavením tak, aby podobné riziko bylo minimalizováno nebo napáchané škody co nejmenší.“

Moje rada bude používat výrobky renomovaných výrobců. Vybírat od známějších jmen a dodavatelů. Neplatí vždy to, že to nejdražší, je to nejlepší, ale existují řešení, která lze pořídit celkem levně.
Karel Obluk

„Když nám stačí základní funkce a navíc zapojíme selský rozum, tak to možná nebude tak pohodlné, ale bude to fungovat také,“ nabádá k opatrnosti investor v oblasti informačních technologií Karel Obluk.

Celé Studio Leonardo si můžete pustit na záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.