Hacknuli jsme vaši chytrou televizi, zaplaťte výkupné! Je to budoucnost internetu věcí?

10. únor 2017

V uplynulých dnech se dostaly do médií zprávy jako ze špatného sci-fi filmu. Hackeři zablokovali elektronické zámky dveří u pokojů v rakouském hotelu a požadovali výkupné. Hosté se nemohli dlouhé hodiny dostat ven. Brzy se ukázalo, že zpráva byla pravdivá jen z malé části.

„Ransomware útoky jsou na vzestupu a znamenají, že vám útočník zablokuje počítač nebo přístroj a požaduje výkupné za to, že vám ho odemkne. Tyto útoky se vyskytují stále častěji. Už byl dokonce zaznamenán útok na chytrou televizi: nějaký útočník ji zablokoval a požadoval výkupné,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Podle něj je možné, že takových útoků bude ještě přibývat. Útočníci budou cílit na domácí spotřebiče připojené k internetu a budou se snažit i z běžných uživatelů dostat nějaké peníze.

„Zatím většinou cílí na firmy nebo větší organizace, protože tam mohou požadovat mnohem vyšší výkupné. Dotyčný rakouský hotel přiznal, že šlo už o čtvrtý podobný útok na počítačový systém, a vždy zaplatil," objasňuje odborník.

Dodává, že výrobky a spotřebiče spadající do internetu věcí mají velmi zjednodušenou paměť a výkon a nedokážou napáchat větší škody. Na druhou stranu se ale dají těžko zabezpečit. „Výrobci bohužel na zabezpečení výrobků zatím, lidově řečeno, docela kašlou," říká David Slížek.

autoři: mvo , bum
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.