Hacknuli jsme vaši chytrou televizi, zaplaťte výkupné! Je to budoucnost internetu věcí?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hacker (ilustrační foto).

V uplynulých dnech se dostaly do médií zprávy jako ze špatného sci-fi filmu. Hackeři zablokovali elektronické zámky dveří u pokojů v rakouském hotelu a požadovali výkupné. Hosté se nemohli dlouhé hodiny dostat ven. Brzy se ukázalo, že zpráva byla pravdivá jen z malé části.

„Ransomware útoky jsou na vzestupu a znamenají, že vám útočník zablokuje počítač nebo přístroj a požaduje výkupné za to, že vám ho odemkne. Tyto útoky se vyskytují stále častěji. Už byl dokonce zaznamenán útok na chytrou televizi: nějaký útočník ji zablokoval a požadoval výkupné,“ říká šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.

Podle něj je možné, že takových útoků bude ještě přibývat. Útočníci budou cílit na domácí spotřebiče připojené k internetu a budou se snažit i z běžných uživatelů dostat nějaké peníze.

„Zatím většinou cílí na firmy nebo větší organizace, protože tam mohou požadovat mnohem vyšší výkupné. Dotyčný rakouský hotel přiznal, že šlo už o čtvrtý podobný útok na počítačový systém, a vždy zaplatil," objasňuje odborník.

Dodává, že výrobky a spotřebiče spadající do internetu věcí mají velmi zjednodušenou paměť a výkon a nedokážou napáchat větší škody. Na druhou stranu se ale dají těžko zabezpečit. „Výrobci bohužel na zabezpečení výrobků zatím, lidově řečeno, docela kašlou," říká David Slížek.