Současná dohoda o brexitu je sen EU. Dělá z Británie evropskou kolonii, tvrdí expert

19. listopad 2018

Dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie „je venku“. Zatím je jejím důsledkem odchod hned dvou ministrů a otřásá se křeslo i pod premiérkou Theresou Mayovou. 

Libor Rouček (ČSSD), bývalý místopředseda Evropského parlamentu

Konzervativci chtějí vyvolat hlasování o důvěře vlády, předsedkyně kabinetu chce dotáhnout rozhovory až do konce. Jaký brexit čeká Velkou Británii?

„Theresa Mayová se pokouší o nemožné. Není možné být součástí společného trhu, celní unie a zároveň v Evropské unii nebýt,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD).

Podle textu dohody by měla Británie zůstat uvnitř společného trhu a celní unie, zaplatí vše, co EU dluží a zároveň bude dál platit celý svůj podíl, a to až do roku 2064. Tedy i platy evropských úředníků. „Irský problém ale zůstává nevyřešený. Vše další se bude řešit během přechodného období.“

Britská politická scéna se nedovede dohodnout, co vlastně chce. Taková je realita. Přitom Velká Británie před 100 lety ovládala půlku světa, dnes se politicky chová jako Makedonie nebo Moldávie. To je tragédie i pro Evropu.
Libor Rouček

To, že smlouva není dobrá, si Britové měli uvědomit předtím, než hlasovali. „To je ten populismus a demagogie lidí jako Boris Johnson nebo Nigel Farage. Ti apelovali na city, mluvili neustále o suverenitě, aniž by lidem vysvětlili, co to znamená. V době, kdy jsou ekonomiky propojené, je 100% suverenita nemožná.“

„Boris Johnson, Nigel Farage a další lidé z euroskeptického křídla Konzervativní strany dodnes nepředložili alternativu co dál. Chtějí shodit vládu, ale nejsou schopni dát na stůl alternativu, jak by dohoda měla vypadat,“ kritizoval Libor Rouček (ČSSD).

Mayová nevěří v brexit, vysvětluje Martin Pánek

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek je přesvědčený, že současná podoba smlouvy o brexitu dělá z Velké Británie kolonii Evropské unie. „Podobné smlouvy uzavíraly mocnosti s Čínou v 19. století. A říkalo se jim nerovné smlouvy.“

„Vyjednávání jsou těžká ze dvou důvodů: EU nechce Británii pustit lacino a Mayová zas nevěří brexitu. Proto je jasné, že vyjednávání spěje k ne příliš dobrému výsledku. Ale tohle je mnohem horší, než jsem čekal.“

Velká Británie má v podstatě úplně stejné závazky vůči EU jak měla. Co nemá jsou hlasovací práva a nemůže ani jednostranně odejít. Tato smlouva je sen Evropské unie: Británie zůstane ve všem, bude všechno dál platit, ale nebude mít žádné slovo.
Martin Pánek

Expert soudí, že Anglie udělala několik chyb. „David Cameron rezignoval okamžitě po referendu a Británie není vůbec připravena na odchod bez dohody. A vyjednávání vede premiérka, která nevěří brexitu a tomu, že její země kdy může mít svrchované právo. Protože nadřazené budou nadále směrnice a nařízení EU.“

Premiérka prý ani nevěří, že se Británii může dařit volný obchod s Evropou a dalšími státy. „Není pravda, že nejsou jiné modely. Norský model není jakkoli skvělý, ale rozhodně je mnohem lepší než to, co představila Mayová minulý týden.“

„Británie se skutečně chová jako bezmocný stát a udivuje mě, že jakýkoliv britský premiér může s něčím takovým vyjít na veřejnost,“ vyjádřil své rozpaky Martin Pánek.

autoři: Tomáš Pavlíček , oci

Související