Setkání Richarda Karla von Weizsäckera s Václavem Havlem
Říjnová návštěva německého prezidenta Richarda Karla von Weizsäckera v roce 1991 v Praze se odehrávala ve třech kontextech. Sledoval se vývoj česko-německých vztahů, situace Československa po roce 1989 a sjednocení Německa v roce 1991.
Tři klíčová témata se promítla do debaty obou prezidentů – Václava Havla a Richarda von Weizsäckera, kteří si svými názory vzájemně konvenovali.
Osobnost šestého německého prezidenta, který byl do funkce zvolen v roce 1984, byla nejen pro československou scénu zajímavá. Weizsäcker byl politickou a morální autoritou a Václav Havel si ho oblíbil, navíc se později stali přátelé.
Účelem návštěvy bylo jakési završení smlouvy o dobrém sousedství a vzájemné spolupráci, která byla v říjnu 1991, a za přítomnosti obou prezidentů, parafována ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem a Hans-Dietrich Genscherem.
Krátce poté byla v únoru 1992 definitivně podepsána spolkovým kancléřem Helmutem Kohlem a Václavem Havlem.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Příběhy lidí v pohraničí se liší mírou bolesti. Česko-německé vztahy jsou neuzavřené, míní historik
„Mám pocit, že tato otázka je pro mnohé dosud neuzavřená. A neuzavřená je mnohdy i debata mezi oběma stranami,“ uvažuje historik Tomáš Cidlina v pořadu Hovory.
-
Německý nacismus není jen rituální historické téma, uvažuje česká konzulka v Německu Larischová
Německáý prezident vůbec poprvé uctil památku Československých parašutistů – atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
-
Kniha ‚Žít bez hořkosti: Příběh německé Sintky, která přežila holokaust‘ vychází v českém překladu
Romka z rodu německých Sintů v knize z roku 1985 vzpomíná na předválečný idylický život věhlasné muzikantské rodiny a temno následujících let v Německu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka