Nacismus není jen rituální historické téma. I nová generace si uvědomuje svou zodpovědnost, uvažuje česká konzulka v Německu Larischová
Německý prezident vůbec poprvé od konce války uctil památku československých parašutistů – atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Někteří z nich byli dopadeni a zavražděni v chrámu sv. Cyrila a Metoděje na pražském Novém Městě. Při své třídenní návštěvě Prahy se Frank-Walter Steinmeier zastavil také u sochy Nicholase Wintona.
Čtěte také
„Bylo to široce komentováno v německém tisku. Německá veřejnost obvykle podobným připomínkám přikládá velký význam,“ říká v Interview Plus generální konzulka České republiky v Mnichově Kristina Larischová.
Spolková republika se od bolestné historie spjaté s německým nacionálním socialismem ještě zdaleka neoprostila, myslí si. „Ne v tom smyslu, že by téma už neexistovalo, a že by nová generace nevnímala svou zodpovědnost za to, co se odehrálo. Není to jen rituální historické téma,“ dodává.
Není to jen rituální historické téma.
Kristina Larischová
Larischová má za to, že celá nacistická kapitola Německa je v povědomí veřejnosti široce zakotvena. „Je potřeba německé politice uznat, že se stále klade velký důraz na to, aby odkaz těchto událostí, a to, co z nich vyplývá, bylo dál produktivně zpracováváno.“ Příkladem je třeba aktivní potírání nových projevů antisemitismu, přibližuje.
Využitelný potenciál pro česko-německé vztahy vidí konzulka mimo jiné v ochotě Sudetoněmeckého krajanského sdružení k usmíření obou zemí. Připomíná, že sdružení už před několika lety zmodernizovalo stanovy, z nichž odpadl sporný bod o požadavcích na navrácení majetku.
Závislost na českých energiích
Německo se rozhodlo ostře nastoupit cestu obnovitelných zdrojů energie, když chce do roka odstavit všechny zbývající jaderné elektrárny v zemi. Po setkání s Frankem-Walterem Steinmeierem prohlásil jeho český protějšek Miloš Zeman:
Čtěte také
„A když se objeví nedostatek elektřiny, tak Česká republika, jako významný exportér elektřiny, bude velmi ráda elektřinu dodávat do Spolkové republiky Německo za rozumnou cenu.“
Takový scénář si Kristina Larischová dovede představit. „A myslím si, že si to dovede představit i většina německých politiků, kteří tak silně plédují za odstoupení od jádra.“
Většina politiků, kteří silně plédují za vystoupení z jádra, dobře ví, že energie v síti nemá visačku, jestli je z jádra nebo z jakého zdroje.
Kristina Larischová
I oni totiž vědí, že energie v síti nemá visačku s informací, jestli je z jádra nebo jiného zdroje, glosuje konzulka a připomíná, že Bavorsko už nyní přibližně 15 procent své spotřeby pokrývá z importu. Tento podíl bude podle důvěryhodných zdrojů dál narůstat, uzavírá.
Poslechněte si celý audiozáznam Interview Plus Lukáše Matošky.
Související
-
Německo zřejmě čeká složité povolební jednání, analyzuje televize Deutsche Welle
Oběma stranám současné německé vládní koalice by pět týdnů před parlamentními volbami odevzdalo svůj hlas stejné procento voličů, píše se v průzumu INSA.
-
Robert Schuster: Nevítané téma aneb Německo krátce před volbami debatuje o migraci
Pomyslné odpočítání dní, kolik jich zbývá do německých voleb, se blíží třicítce. Rozdíly mezi blokem křesťanských stran, sociálními demokraty a Zelenými se zmenšily.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.