Nacismus není jen rituální historické téma. I nová generace si uvědomuje svou zodpovědnost, uvažuje česká konzulka v Německu Larischová

27. srpen 2021

Německý prezident vůbec poprvé od konce války uctil památku československých parašutistů – atentátníků na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Někteří z nich byli dopadeni a zavražděni v chrámu sv. Cyrila a Metoděje na pražském Novém Městě. Při své třídenní návštěvě Prahy se Frank-Walter Steinmeier zastavil také u sochy Nicholase Wintona.

Čtěte také

„Bylo to široce komentováno v německém tisku. Německá veřejnost obvykle podobným připomínkám přikládá velký význam,“ říká v Interview Plus generální konzulka České republiky v Mnichově Kristina Larischová.

Spolková republika se od bolestné historie spjaté s německým nacionálním socialismem ještě zdaleka neoprostila, myslí si. „Ne v tom smyslu, že by téma už neexistovalo, a že by nová generace nevnímala svou zodpovědnost za to, co se odehrálo. Není to jen rituální historické téma,“ dodává.

Není to jen rituální historické téma.
Kristina Larischová

Larischová má za to, že celá nacistická kapitola Německa je v povědomí veřejnosti široce zakotvena. „Je potřeba německé politice uznat, že se stále klade velký důraz na to, aby odkaz těchto událostí, a to, co z nich vyplývá, bylo dál produktivně zpracováváno.“ Příkladem je třeba aktivní potírání nových projevů antisemitismu, přibližuje.

Využitelný potenciál pro česko-německé vztahy vidí konzulka mimo jiné v ochotě Sudetoněmeckého krajanského sdružení k usmíření obou zemí. Připomíná, že sdružení už před několika lety zmodernizovalo stanovy, z nichž odpadl sporný bod o požadavcích na navrácení majetku.

Závislost na českých energiích

Německo se rozhodlo ostře nastoupit cestu obnovitelných zdrojů energie, když chce do roka odstavit všechny zbývající jaderné elektrárny v zemi. Po setkání s Frankem-Walterem Steinmeierem prohlásil jeho český protějšek Miloš Zeman:

Čtěte také

„A když se objeví nedostatek elektřiny, tak Česká republika, jako významný exportér elektřiny, bude velmi ráda elektřinu dodávat do Spolkové republiky Německo za rozumnou cenu.“

Takový scénář si Kristina Larischová dovede představit. „A myslím si, že si to dovede představit i většina německých politiků, kteří tak silně plédují za odstoupení od jádra.“

Většina politiků, kteří silně plédují za vystoupení z jádra, dobře ví, že energie v síti nemá visačku, jestli je z jádra nebo z jakého zdroje.
Kristina Larischová

I oni totiž vědí, že energie v síti nemá visačku s informací, jestli je z jádra nebo jiného zdroje, glosuje konzulka a připomíná, že Bavorsko už nyní přibližně 15 procent své spotřeby pokrývá z importu. Tento podíl bude podle důvěryhodných zdrojů dál narůstat, uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Interview Plus Lukáše Matošky.

autoři: Lukáš _Matoška , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.